152. etapa - Zámecký vrch
1. Ovčí hora, 496 m, (čas 13:54), Ještědsko-kozákovský hřbet
2. Zámecký kopec, 375 m, (čas 14:27), Ještědsko-kozákovský hřbet
Hrad Hamerštejn na Zámeckém kopci:
Hrad Hamrštejn vznikl pravděpodobně v polovině 14. století. Byl správním centrem jihozápadní části panství šlechtického rodu Biberštejnů, přičemž jejich centrálním bodem byl hrad Frýdlant. Poloha hradu Hamerštejn byla zvolena zřejmě kvůli obraně panství vůči nepřátelskému rodu Donínů, kteří sídlili na nedalekém hradě Grabštejn.
Biberštejnové byli významnými protivníky husitů, kteří v době jejich expanze obsadili právě sousední Grabštejn - ten se nachází pouhých 10 km odtud. Husité měli svůj opěrný bod také v chrastavské tvrzi. V roce 1433 došlo k významnému vítězství Biberštejnů nad husitským vojskem - část posádky z hradu Grabštejna, která se vracela z výpadu po oblasti Frýdlantska, byla rozprášena a pobita, načež vojsko Oldřicha z Biberštejna podniklo nájezd na tvrz v Chrastavě, kterou dobylo a vypálilo. Husitům se ovšem podařilo vytvořit jízdní oddíl 400 mužů, kterému velel Jan Čapek ze Sán, a 23. února 1433 se jim podařilo obsadit hrad Hamerštejn. Ten byl v držení Husitů až do roku 1435.
Po skončení slávy husitského revolučního hnutí válčili Biberštejnové s Doníny. Biberštejnové se přidali na stranu Lužice a společně dobyli Grabštejn.
Od roku 1454 patřil hrad Hamerštejn Václavu z Biberštejna, který byl na straně uherského krále Matyáše Korvína. Majitelé hradu ale později neuznali za českého krále Vladislava II. Jagellonského a hrad byl od té doby propadlým lénem - až do počátku vlády Ludvíka Jagellonského, který v roce 1517 znovu všechny statky propůjčil Oldřichovi z Biberštejna.
V roce 1551 zemřel poslední vlastník hradu Kryštof z Biberštejna, a od té doby byla frýdlantská větev tohoto rodu bez dědiců a veškeré panství, tedy i hrad Hamerštejn, připadlo králi.
V roce 1558 hrad Hamerštejn zakoupil Bedřich z Redernu, a to včetně veškerého libereckého a frýdlantského panství. Hradní objekt byl však v té době již opuštěný a zchátralý.