Čas bez oslav a bez paniky

22.10.2023

Buffalo Sabres odehráli pět utkání sezóny 2023-24. To je málo na předčasné soudy. Ale dost na krátké zastaveníčko s mělkým zamyšlením.
A nevelkým poklábosem.

Nejprve se pojďme podívat, jak na tom jsou Sabres v tabulce:

V Atlantické divizi jsou Sabres na osmém, posledním místě se 4 body. Je ale naprosto logické, že bodové rozdíly mezi týmy (některé mají odehrány 4 utkání a jiné už např. 6) jsou minimální, takže na třetí přímé postupové místo Sabres ztrácí 2 body.

V rámci Východní konference jsou Sabres předposlední, ale znovu je potřeba říci, že pohled na tabulku v této fázi sezóny nedává dost dobrý význam, několik povedených zápasů a všechno může být jinak.

Stejně nevýznamný a spíše údajově zavádějící je i graf, znázorňující postupové šance týmů do bojů playoffs. I tak ho sem ale umístím, budu to tak dělat pravidelně při příležitosti těchto zastaveníčkových příspěvků.


Co je potěšující, ale může se ukázat slabinou a co je dobře, ale může to být stejně dobře i špatně:

Buffalo Sabres mají objektivně mladý tým, reálně třetí nejmladší v celé lize. Podívejme se, jak vypadá věkové srovnání v rámci NHL:

Mít mladý tým je fajn. Jenže pokud budete sledovat zápasy ostatních týmů, brzy přijdete na to, že také tyto týmy považují samy sebe za mladé. Paradoxně i ty průměrové nejstarší, mají ve svých řadách mladé hráče, takže se ovívají mantrou: stavíme perspektivní tým, mladí hráči musí vedle starších dozrát, pak můžeme čekat výsledky. Zkusím se v tomto bodu vyjádřit trochu jinak a příměji: samotný fakt, že Sabres mají velice mladý tým, nemusí nutně znamenat, že jsou na správné cestě a že mají automatické alibi při hledání opodstatnění výkonnostních výkyvů nebo dokonce selhání.

Statistika NHL týmů má dvě základní stádia a zároveň dva základní způsoby použití.
Stádia můžeme snadno pojmenovat:
1) Proces stavění týmu
2) Hodnocení výsledků týmu
V obou stádiích slouží statistika k různým účelům. V prvním stádiu je statistika ohebnou, snadno zneužitelnou děvkou, se kterou si můžeme dělat co chceme a můžeme s její pomocí opodstatnit jakékoliv kroky a zamaskovat jakékoliv přešlapy. Vždyť o nic nejde, máme mladý tým.
V druhém stádiu je statistika neúprosným diktátorem. Nedá se upravit, přiškrtit, přikreslit a udělat hezčí. Najednou se celá nabídka smrskne do exaktních prostých kupeckých počtů ohledně získaných bodů, do racionálního jádra binárního vyjádření postupu do PO - tedy 1(postup) nebo 0(nepostup).

Máme mladý tým. To jest, jinými slovy, máme sílu výmluvy. A těch bývá vždy po ruce dost, u mladého týmu obzvlášť:
- Je to mladý tým, takže není divu, že mu občas utečou začátky utkání....
- Soustředit se celých 60 minut není pro mladý tým nic snadného....
- Závěry utkání zatím náš tým nezvládá, chybí mu dostatek zkušeností....

- Brankář si musí zvyknout na novou soutěž, až se zabydlí, bude to o něčem úplně jiném.
- Brankář je velký talent, ale zatím si neumí křiknout na spoluhráče a trochu si je před brankou zorganizovat, není to nic divného, představte si na jeho místě sebe...

- Obrana je úžasně talentovaná a v budoucnu....
- Udělali pár chyb, to je pravda, ale na rychlejší hokej si musí přivyknout a to chce čas, čas a klid
- Jejich soupeři jsou nejlepší útočníci světa, to si musíme uvědomit, aby se s nimi mohli rovnat, musí ještě hodně pracovat

- V útoku máme na čem stavět, hráči jsou mladí, rychlí, talentovaní a v budoucnu se to projeví...
- Týmová synergie a hráčská koheze je něco, co si hráči z nižších soutěží nepřináší, na tom musí zapracovat, chce to čas, čas a klid...
- Neúnavně pracujeme, každý den se snažíme být lepší a lepší, trénink od tréninku, zápas od zápasu...
- Jejich soupeři jsou nejlepšími obránci světa, to si musíme uvědomit, aby se s nimi mohli rovnat, musí ještě hodně pracovat.

Nakonec ale přijde na řadu to druhé stádium statistiky:

Tabulka Atlantické divize - jste do třetího místa? Ne, smůla. Máte mladý tým? Váš problém.
Tabulka Východní konference - jste na postupových pozicích Wild Card? Ne, smůla. Máte mladý tým? Váš problém.

Počítají se výhry a prohry - v řádné sezóně a v nadstavbové části. Na ničem jiném nezáleží. Proč? Protože příští rok se draftují noví hráči, jiní hráči se stávají volnými agenty na trhu a výkonnostní přesýpací hodiny mění svou pozici.

Titíž hráči, kteří dnes tvoří jeden z nejmladších týmů ligy, mohou za dvě sezóny být součástí týmu, který bude v průměru patřit k nejstarším v lize a to klidně i bez toho, že by dokázali naplnit svůj potenciál a týmové ambice.

Vidím všechno černě?

Možná ano, ale spíše ne. Věřím generálnímu manažerovi Kevyn Adamsovi. Jestli dělá svou práci dobře, nebude na mém subjektivním zvážení, úplně postačí nahradit výsledky binárkou 01.

Úplně odlišným tématem je otázka rozpočtu. To je pochopitelně složitá věc. Nikoliv z hlediska struktury a přehlednosti, to jistě ne. Rozpočty jsou jednoduché a transparentní kapitoly a celkově je rozpočtová politika  týmů v NHL triviální, upřímně - s českými soutěžemi se to nedá dost dobře srovnat. Obnáší ale dlouhou řadu nepředvídatelných rizik jak u dlouhodobých kontraktů, tak nečekaně i u těch velmi krátkých. Ale o tom až zase příště. To si povíme, zda mají Sabres v rozpočtu tikající bombu nebo spíš zakopaný poklad.


Krátké zhodnocení hráčů po 5 zápasech 

Hodnotit hráče po 5 utkáních je nehoráznost! To nevadí. Je to bezduché a opovážlivé! Ani to mi nevadí. Předčasné a povrchní! Také to mi nevadí.

Přístup a metodika jsou důležité, ale nikoliv určující, protože je to zábava.

Neposuzuji odehrané sezóny, ale rozumím tomu, že hráči mají svou hráčskou historii. V úvahu beru jejich cenu (zátěž pro rozpočet), ale spíš k ní jen přihlížím. Do úvahy přibírám také roli hráče v týmu (nakolik jsem s ní obeznámen a není jen součástí předzápasové strategie). Přihlížím k postavení hráče v týmu a jeho časovému prostoru na ledě. Často, většinou, chtě-nechtě beru v potaz i hráčův (ne)naplněný potenciál.

Hráče jsem rozdělil na pozice a do čtyř výkonnostních skupin. Brankář(i)-Obránci-Útočníci, A-B-C-D.

Nenadržuji a nemám předsudky. Nedělám naschvály jiným fanouškům, abych tvrdil o jejich oblíbencích, že hrají špatně a naopak jejich vyvrhele vyzdvihoval. Pokud dnes některého hráče zařadím do A a v příštích zápasech se mi nebude líbit, nebudu mít žádný problém ho přeřadit do D. Nesnížím se k argumentům typu: já vám to říkal... atd.

Otisknu všechny vaše tabulky, které sestavíte sami.

Pročítám všechny diskuze o Sabres české i zahraniční, všude kde se dá. Občas mívám jiný názor než většina. Nemůžu za to. Pořadí hráčů není podle abecedy, ale zároveň se je snažím podle výkonů zařadit ještě v rámci známky.

Slávek

Brankáři
A - 0
B - 0
C - Levi
D - 0

Obránci
A - Samuelsson, Dahlin
B - Johnson, Jokiharju
C - Power, Clifton
D - 0

Útočníci
A - Mittlestadt, Greenway, Okposo
B - Skinner, Benson
C - Cozens, Girgensons,Thompson, Peterka, Krebs
D - Olofsson, Tuch

První přispěl Venca Stach

Brankáři
A - 0
B - 0
C - Levi
D - 0
Obránci
A - Samuelsson, Dahlin
B - Johnson, Jokiharju, Power
C - Clifton
D - 0
Útočníci
A - Mittelstadt, Greenway, Skinner
B - Benson, Okposo, Cozens, Peterka
C - Girgensons, Thompson, Krebs, Olofsson
D - Tuch

Jako druhý přispěl Viktor Miller Maudr

Brankáři:
A - 0
B - Comrie (malý vzorek, premiéru zvládl dobře)
C - Levi
D - 0
Obránci:
A - Dahlin, Samuelsson, Johnson
B - Power
C - Jokiharju, Clifton
D - 0
Útočníci:
A - Skinner, Greenway
B - Mittelstadt, JJP, Benson
C - Thompson, Cozens, Girgensons, Okposo, Jost, Krebs, Olofsson, Tuch
D - 0

Třetí přispěl George Hanson

Brankáři
A - Comrie (hodnocení po 1 zápase, o čisté konto ho připravil vlastní obránce)
B - 0
C - 0
D - Levi (hodnocení po 4 zápasech a zohlednění toho, že se na něj pohlíží jako na NHL brankářskou jedničku, pro mě je to zatím AHL dvojka)
Obránci
A - 0
B - Dahlin, Samuelsson, Johnson
C - Jokiharju, Power
D - Clifton
Útočníci
A - Skinner
B - Greenway, Mittelstadt, Cozens
C - Benson, Peterka, Krebs, Okposo, Girgensons, Jost
D - Tuch, Thompson, Olofsson

Budu moc rád, pokud budu moci otisknout vaše známkování hráčů.

Je to živý článek, doplním ho tolikrát, kolikrát bude potřeba.

Těším se na vaše komentáře, Slávek