FA(tkins) - showtime

15.10.2023

Brzy začne v MLB free agency a to je období horečných snah všech 30 týmů.
Toronto Blue Jays v čele s generálním manažerem Ross Atkinsem bude nejen hledat posily, ale pokusí se také ochránit některé opory z řad torontského týmu, které se ocitnou na trhu.

Oficiálně se hráči bez běžících smluv stanou volnými agenty den po posledním utkání Světové série. Nicméně, žádný z hráčů nesmí podepsat smlouvu s novým týmem v průběhu pěti dní po ukončení Světové série. Nastává pětidenní prostor pro kluby, aby mohly v klidu uplatnit opce na hráče a aby jim mohly nabídnout takové podmínky, kterými by si hráče smluvně zavázaly na další sezóny. Nezřídka tento pětidenní interval probíhá tiše a bez velkých aktivit. Na pozadí mohou mezitím zástupci hráčů kontaktovat jiné kluby a mohou sondovat prostředí pro své svěřence. Po pěti dnech začíná Mayhem.

Toronto Blue Jays bude hledat řešení a případnou dohodu ve free agency pro 7 hráčů:

1B Brandon Belt - UFA
3B Matt Chapman - UFA
CF Kevin Kiermaier - UFA
SP Hyun-Jin Ryu - UFA
RP/CL Jordan Hicks - UFA
UFA - volný agent bez omezení

RP Chad Green - Club option
Club option - klub rozhoduje o pokračování kontraktu

2B Whit Merrifield - Mutual option
Mutual option - shoda klubu i hráče na pokračování kontraktu


Brandon Belt - 
1B (first baseman) - L/L

Belt není v torontském depth chartu veden jako první pro tuto pozici. Ve většině případů tu narazíme na Vladi Guerrera Jr. V záloze zůstávají Cavan Biggio a Davis Schneider. 

Jays brali pětatřicetiletého Belta na jednoroční kontrakt a rovnou je potřeba říci, že se týmu vyplatil ze všech hráčů s tímto typem kontraktu nejvíce. 

V květnu (OPS .940) a v srpnu (OPS 1.033) byl nepostradatelnou součástí sestavy. Poprvé do sezóny 2019 odehrál více než 100 utkání. V buď-anebo momentech utkání (high leverage) se ale Belt prosadil méně, než bylo potřeba 7 z 36 (.194), takže plnil roli spíše brzdy než chladnokrevného zabijáka. 

V playoffs nastoupil k oběma utkáním a jeho výkon byl tristní. 8x na pálce (AB), z toho 5 strikeoutů (K) a žádná pozitivní čísla. Na začátku září byl Belt hostem diskuzního pořadu (podcastu) Foul Territory, ve kterém se pravidelně dělí o své dojmy špičkoví hráči MLB s posluchači. Během vysílání se Belt přiznal k tomu, že by na konci sezóny 2023 rád ukončil svou sportovní kariéru a začal více času trávit se svou rodinou. V nejvyšší profesionální soutěži už dosáhl během své třináctileté kariéry vše, od roku 2011 se zúčastnil All-Star Game a je držitelem 2 prstenů za vítězství ve Světové sérii.

Moje prognóza:

V sezóně 2023 Beltovi Toronto zaplatilo 9,3 mil. USD a domnívám se, že to byla pro obě strany w-w situace. Belt byl v Torontu mezi fanoušky velice oblíbený a na hřišti předvedl solidní výkony. V sezóně 2024 ho ale asi v torontském dresu neuvidíme. Přeci jen hráč nemládne, v posledních 3 sezónách odehrál kvůli zraněním jen 278 zápasů a pokaždé procházel obtížnějším obdobím rekonvalescence. Sám hráč preferuje klid a pokud by odešel někam hrát, bylo by to patrně do atraktivnější lokace a za více peněz, než kolik za Belta bude ochotno nabídnout Toronto. Navíc, v době Beltovi absence si Toronto vytáhlo z Bisons 1B Spencer Horwitze, který se ukázal ve výborném světle.

Matt Chapman
3B (third baseman) - R/R

Velká enigma. Pro všechny. Chapmana si Blue Jays přivedli jako mimořádnou akvizici z Oaklandu a je považován za jednoho z nejlepších strážců třetí mety. V letech 2018, 2019 a 2021 získal ocenění AL Gold Glove 3B. Přišel, aby posílil obranu, ale zároveň měl být i cennou posilou do útočné devítky (starting lineup), výborná pětka-šestka.  S třicetiletým hráčem se Toronto dohodlo na vynikajících podmínkách: 2 sezóny - 2x12 mil. USD a 1 mil. podpisový bohus. Hráč začal sezónu doslova famózně, v dubnu se stal hráčem měsíce. Jeho výkonnost postupně klesala a dohrával jako mírně podprůměrný hráč v ofenzívě. 

I tak má ale čísla solidní: 122h  (39x2h, 2x3h, 19x HR). Vynikající je také jeho síla odpalu, ve více než 57,2% případech + 93,7 mph (ligový průměr). Silnější odpaly mají v průměru jen Aaron Judge a Matt Olson.

V playoffs Chapman selhal, ostatně jako prakticky celý tým. 1ze7 proti nadhazovačům Twins.

Moje prognóza:

Tržní cena Champana bude kolem 17 mil. USD za sezónu (a solidní podpisový bonus). Na třetí metu jsou schopni Blue Jays najít náhradu - pokud tým úspěšně projde arbitráží se Santiago Espinalem (2 super2). Matt Chapman je v powerrankingu volných agentů uvažován kolem 5 za Ohtanim, Bellingerem, Yamamotou a Uriasem. Pro Toronto bude finančně nedostupný, naopak se může stát velkým přestupovým hitem a nejeden tým po něm sáhne jako po defenzívní jistotě a ofenzívní naději ve zlepšení na úroveň dubna 2023.

pokračování brzy...RP Jordan Hicks a CF Kevin Kiermaier

Slávek Jindra