FA(tkins) - showtime2

17.10.2023

Díl 2
Brzy začne v MLB free agency a to je období horečných snah všech 30 týmů.
Toronto Blue Jays v čele s generálním manažerem Ross Atkinsem bude nejen hledat posily, ale pokusí se také ochránit některé opory z řad torontského týmu, které se ocitnou na trhu.


Kevin Kiermaier -
CF (Centerfielder) - L/R

Kiermaier odehrál v Torontu výbornou sezónu. Zdraví mu sloužilo velice dobře, kromě jednoho případu, kdy si o stěnu poranil při obranném zákroku ruku. Zajímavostí k této události určitě je, že hráč je alergický na krev, tedy jinými slovy řečeno - nemůže vidět krvavé zranění. Kiermaier v tomto případě utrpěl pohmoždění předloktí a zároveň drobné krvavé zranění - takže bylo vidět, jak byl zvědavý, co se mu stalo a jak zároveň od drobné ranky odvracel oči.

Fanoušci si hráče velice oblíbili, ale nepředpokládá se, že by se měl do Toronta vrátit. Z jednoho jeho interview vyplynulo, že by po 11 letech hraní na umělce rád hrál na hřišti s přírodní trávou. Kiermaier bude navíc žádaným zbožím na trhu pro každý tým, který bojuje se potýká s kvalitou defenzívy.

Výsledky hráče byly nadmíru dobré: odehrál nejvíce zápasů (129) od sezóny 2015, odpálil nejvíce HR (8) od sezóny 2019 a jeho OPS (.741) je nevyšší od sezóny 2017. Dalo by se říci, že si Toronto odebralo Kiermaiera od Tampy Bay rozbitého, během sezóny ho opravilo a zároveň ho skvěle připravilo na trh volných hráčů. Pokud si dobře vybavuji, hráč nebyl proti podpisu víceleté smlouvy v Torontu. Podepsat ho ale na několik sezón považoval GM Atkins za velký risk. Loni si v Torontu Kiermaier vydělal 9 mil. USD, jeho odhadovaná cena na trhu by měla být kolem 7 mil. USD, ale málokdo pochybuje o tom, že Kiermaier dostane 10+ mil. USD.

Moje prognóza:

Toronto peníze na Kiermaiera může najít, ale spíše se bude snažit ušetřit a peníze vložit do hráče s lepšími výsledky v ofenzívě. Situaci vyřeší tím způsobem, že na místo v centru pole posune zleva Dalton Varshoa a vlevo se objeví Cavan Biggio nebo mladík Cam Eden. Po jediné sezóně se s Kevin Kiermaierem bohužel rozloučíme.

Jordan Hicks
RP (Relief Pitcher) - R/R

Hicks přišel v posledním přestupním termínu z St.Louis Cardinals. Blue Jays si ho pořídili se zájmem o posílení bullpenu po zranění některých hráčů. To se podařilo a myslím, že Toronto vstupovalo do playoffs s nejsilnější formací RP ze všech týmů. 

Sám Hicks ale údajně v Torontu spokojený nebyl a mezi ním, jinými hráči týmu a také prý kouči byly ráznice, týkající se využití hráče v utkáních a jeho vytížení. Olej do ohně přilévali pravidelně také žurnalisté, vrcholem pak bylo vyjádření Ben Nicholson-Smithe z torontského Sportsnetu v JD Bunkisově podcastu, že návrat Hickse nevidí jako pravděpodobný,  a že nikdy neměl pocit, že by Hicks dobře do týmu zapadl.

Já jako fanoušek byl s výkony Hickse úplně spokojený. Hicks má v ruce ohromnou sílu a bylo úžasné sledovat jeho 100+ mph fastbally, ačkoliv jim velice často chyběla přesnost. Hicks se bezpochyby podstatně podílel na tom, že Blue Jays v playoffs nechyběli.

Moje prognóza:

Myslím, že v případě Hickse je to půl na půl. Pokud bude zdravý Jordan Romano, pro kouče John Schneidera bude jedničkou closerem právě on. Hicks ale může být dominantním RP. Za normálních okolností bych se přikláněl k tomu, že Hicks se do Toronta nevrátí, ale myslím, že vedení bude chtít nějakým dalším způsobem materializovat ztráty, které v souvislosti s příchodem Hickse utrpělo - a těmi jsou dva mladí perspektivní hráči (RP). Jak říkám 50%.