FA(tkins) - showtime3

19.10.2023

Díl 3
Brzy začne v MLB free agency a to je období horečných snah všech 30 týmů.
Toronto Blue Jays v čele s generálním manažerem Ross Atkinsem bude nejen hledat posily, ale pokusí se také ochránit některé opory z řad torontského týmu, které se ocitnou na trhu.


Hyun Jin Ryu -
SP (Starting Pitcher), R/L

Nyní 36-letý levák nadhazovač z Jižní Koreje podepsal před sezónou 2020 s Torontem čtyřletý kontrakt na 80 mil. USD a nyní je volným hráčem na trhu. Očekává nové nabídky a preferovat bude dlouhodobější kontrakty, protože i s ohledem na své zdraví nemůže spoléhat na krátké kontrakty - případná zranění by devalvovala příkře jeho cenu. 

Náročná operace v roce 2022 Ryua hodně zbrzdila. Na hřiště se vrátil až v srpnu letošního roku. Stačil odehrát 11 zápasů v MLB v pozici startera, ale kouč nadhazovačů Pete Walker ho výběru pro utkání playoffs nezařadil. To bylo pro Ryua velké zklamání, které ale pro korejský sportovní magazín Yonhap News vyjádřil: opatrně: "Chápu týmové rozhodnutí, ale byl jsem dobře připraven pro následující zápasy po Wild Card kole. Bylo by bývalo skvělé, pokud by tým vyhrál."
Opatrná slova, která mohou předznamenat, že Ryu o případné nabídce prodloužení smlouvy s Torontem určitě bude uvažovat.

Wild Card kolo se hraje na dva vítězné zápasy, takže je nemožné, aby se všichni starteři dostali na řadu a Ryu je více starter, než aby se mohl v utkání objevit na jednu-dvě směny v roli RP. Za celou dobu jeho desetiletého působení v MLB k tomu došlo jen jednou.

O času stráveném v Torontu Ryu řekl: "Uteklo to. Měli jsme tu Covid, to jsme dokonce hráli v Buffalu a čas pelášil rychleji, než jsem čekal.

Ryu také potěšil fanoušky doma v Koreji, když přislíbil, že svou profesionální kariéru by rád ukončil v dresu domovského týmu Hanwha Eagles. "Svůj názor neměním, nyní je to jen otázka času, možná jedné, dvou či tří sezón."

V 60 startech za BJ má Ryu skóre 24W-15L, 3,97 ERA, 4,02 FIP a 110 ERA+. 

Moje prognóza:

Ryu spíše odejde. Je to velká škoda, protože pokud sloužilo hráči zdraví, Blue Jays v něm měli spolehlivou oporu. Pravděpodobné je, že Ryu dostane 2-letý kontrakt, ale nikoliv v Torontu.


Whit Merrifield -
RF-2B (Right Fielder, 2nd Baseman), RR

Za jednu sezónu jsem si na Merrifielda tak zvykl, že si už ani neumím představit, jak mohli BJ fungovat bez něj. Největší hodnota Merrifielda byla v jeho neuvěřitelné univerzalitě. Byl cenný v každé herní činnosti a to nejen díky obrovské rychlosti, ale také schopnosti výborné koncentrace a velké trpělivosti. Navíc si ho oblíbili mladší spoluhráči, protože jim vždy byl k ruce radou i příkladem.

V 189 zápasech řádných sezón zaznamenal bývalý hráč KS Royals 32 2H a 16 HR s 83 RBI. Na druhou stranu měl i on některé výkonnostní výpadky: nedokázal odpálit ani jeden 3H (Rogers Centre donedávna nebyl žádným rájem pro zisk 3H, ale po úpravách hřiště je spíše zarážející, že se mu to nepodařilo) a nechal se desetkrát (osobní maximum) nachytat při kradení mety. 

Ben Nicholson-Smith v Bunkis's podcastu řekl, že nevěří v návrat Merrifielda. Někteří hráči se nezdrželi komentářů k tomu, jakým způsobem kouč John Schneider v Wild Card stáhl SP José Berríose ze hry a Whit Merrifield byl jedním z nich. Doslova prý řekl, že Berríose tenhle krok rozzlobil (na druhou stranu beru jako úplně přirozené, že většina nadhazovačů si nijak extra neoblíbila okamžik, kdy jsou stahováni ze hry).

Moje prognóza:

Whit Merrifield je sice v Mutual option, ale dohoda na výši kontraktu bude obtížná i s ohledem na to, že do jednání vstupují i další faktory (vztahy s koučem Schneiderem). Klub navíc přijímá evidentně taková opatření, aby ho případný Merrifieldův odchod citelně nezasáhl. V dobrém světle se ukazuje Davis Schneider a tým má v zásobě ještě mladého univerzálního hráče, Addison Bargera.
Merrifieldův mutual základní plat je 18 mil. USD a buyout 500 tis. USD. 
Jsem přesvědčený, že tým zvolí levnější verzi a Merrifielda v příští sezóně v Torontu bohužel neuvidíme.


Chad Green -
RP (Relief Pitcher) - R/R

Green se rychle stal mým nejoblíbenějším relieverem. 

Toronto má volbu prodloužení kontraktu na další tři roky za celkem 27 mil. USD (+ 1 mil. USD pobídka pro každou sezónu), pokud k tomu nedojde, má možnost hráč uplatnit svou opci - jednoroční kontrakt ve výši 6,25 mil. USD (+2 mil. UDS pobídka). Jakmile by žádná strana svou opci neuplatnila, má klub možnost druhé, levnější varianty dvouletého kontraktu za 21 mil. USD (+ 1 mil. USD pobídka pro každou sezónu). V případě, že žádná z těchto variant nenastane, Green bude UFA, volným hráčem. A k tomu prostě nesmí dojít.

Ačkoliv jeho prvoplánová čísla vypadají zdánlivě hrozně (povolil 10 R během 12 odehraných směn), je na místě uvést polehčující okolnosti. Jen 7 R bylo reálně earned. Vystrajkoval 16 z 52 pálkařů a jen třem povolil walk na první metu. SIERA 3,11 a xERA 2,84 jsou prostě vynikající i s ohledem na to, z jakých klíčových zápasů vypjatého závěru sezóny je tento údaj počítán.

Moje prognóza:

Za 9 mil. USD (+1 mil. USD pobídka) je Green levný a pro Blue Jays snadno dostupný. Až do operace přetržených vazů byl absolutně dominantním hráčem. Nyní působil odpočatě a svěže, nadhazoval výborně. Žádný srovnatelně kvalitní reliever, který by podepsal pod 10 mil. USD v celé lize není.

Greenovi je nyní 32 let. Čekají ho 3 velice produktivní roky a já věřím, že je stráví v Torontu.

Slávek