Bills-Sabres-BlueJays Entente

14.10.2023

Zdrojů nezávislých informací v češtině o dění v amerických týmech NFL, NHL a MLB není nikdy dost, takže jsem se rozhodl jim jednu část těchto svých stránek věnovat.

Články budu psát (ne)pravidelně v takovém pořádku, aby mi to přinášelo spíše potěšení než mraky povinností.

S potěšením přijmu jakoukoliv formu spolupráce s dalšími fanoušky zmíněných týmů a s porozuměním také akceptuji a zveřejním kritiku mých názorů. 

Na těchto stránkách nikdy nebudou žádné reklamy, ve svých názorech jsem nezávislý. V žádném případě se nemíním zabývat klubovým protekcionismem. Jakmile budu týmy kritizovat, neznamená to samo sebou, že si nepřeji jejich úspěch. Budu se pouze snažit pojmenovat případné neúspěchy a selhání. 

Čtenář by měl být dopředu obeznámen s tím, že články zaplním zasvěceným, nicméně stále ještě subjektivním, fanouškovským bravadem bez patiny vnucené loajality, jelikož coby fanoušek investuji čas, emoce a nemalé peníze, abych dostával produkt, který si zasloužím.

Každý úspěch má svého autora, každá chyba svého viníka. Pokusím se pojmenovat jednoho i druhého.

Úspěchy sezón minulých a hlavně budoucích tu bezpříkladně oslavíme.

Sezóna NFL je v plném proudu a informačním servisem naskakuji do rozjetého vlaku. Ovšem pouze zdánlivě, protože krátké články o utkáních vždy průběžně připravuji. Nechybí v nich tedy autentičnost mého rozhořčení z výkonu Bills v prvním zápasu proti Jets v East Rutherfordu, včetně neblahé prognózy ohledně dalšího vývoje sezóny, kterou jsem musel v následných příspěvcích po dalších utkáních s radostí korigovat.

Buffalo Bills mají před sebou další z pokusů o získání Lombardiho trofeje. Skutečnost, že patří do užšího kruhu favoritů na účast v Super Bowlu jim ale sama o sobě nepřináší ani jistotu postupu do play-offs. NFL je sportem nesnadno pochopitelných paradoxů. Sezóna je příliš dlouhá na to, aby cesty týmů nelemovaly kruté překážky v podobě zranění a ztrát sportovní formy a zároveň velice krátká na to, aby jim byly tolerovány přešlapy a herní výpadky. Bude velice zajímavé sledovat, jak se s tím Bills vypořádají.

Z každého utkání přinesu článek s mým subjektivním hodnocením a pokusím se také domluvit na otištění názorů dalších fanoušků Bills.

Průběžně také uveřejním historii týmu Buffalo Bills a buffalského footballu, tak jak jsem se o nich dočetl v knihách, dále jak si je sám pamatuji, a nakonec jak jsem si je poslechl z vyprávění věrného letitého fanouška Bills, pana Morgana Moretona.

Go Bills!

NHL.tv mám po roční odmlce nažhavenu.

O drtivé většině utkání Sabres a také o dění v klubu informují české a slovenské fanoušky skvělým způsobem moji kamarádi v www.sabres.cz. Vřele vám tyto stránky doporučuji. Rád jejich materiály použiji i na těchto stránkách a možná najdete i mé články na stránkách jejich.

Sabres se do playoffs naposledy podívali v sezóně 2010-2011, tedy před dlouhými 12 lety. To zní trochu neuvěřitelně a také trochu děsivě.  Už 16 let si nepřipsali ve vyřazovacích bojích vítěznou sérii. To také nezní nijak povzbudivě.

Od doby posledních úspěšných sezón jsme zažili vlády těchto generálních manažerů a hlavních koučů:
GM Darcy Regier a HC Lindy Ruff
GM Darcy Regier a prozatímní kouč Ron Rolston
GM Tim Murray a HC Ted Nolan
GM Tim Murray a HC Dan Bylsma
GM Jason Botterill a HC Phil Housley
GM Jason Botterill a HC Ralph Krueger
GM Kevyn Adams a HC Ralph Krueger
GM Kevyn Adams a HC Don Granato

Tandemu Granato-Adams (s tvrdým y) loni nechybělo mnoho a Sabres se prokousali do bojů PO. Letos je laťka postavena stejně vysoko ale jaksi nekompromisněji. Shození laťky nemusí Adamsovi projít. Cílem generálního manažera a hlavního kouče by neměl být postup do playoffs, ale postavení silného a dlouhodobě konkurenceschopného týmu. V takovém týmu najdete vyvážený poměr mládí a zkušeností. Správný poměr bojovníků a hvězd, mix rychlosti, důrazu a technických dovedností. Na některých klíčových pozicích potřebujete výrazné opory. Tyto opory musí být nejen skvělé herně, ale musí být také odolné fyzicky a psychicky. Postavit takový tým není snadné.

Každý z týmů, kterým fandím, zažil období postsezónního půstu.

Nejhrozivěji se situace jevila s Toronto Blue Jays - nekonečných 21 let si fanoušci (od sezóny 1993 do sezóny 2015) neužili říjnového baseballu. Bezvýchodnost byla podtržena ještě postupovým systémem a zařazením týmu do mimořádně silné divize.

Celá jedna generace fanoušků strádala také společně s Buffalo Bills, kteří si museli na účast v playoffs počkat dlouhých 17 let.

Nyní tedy čekají Sabres. Nemám tím na mysli, že čekají s rukama složenýma v klín, tvrdě pracují a nám fanouškům nezbývá než se obrnit trpělivostí a stát při nich za všech okolností.

V těžkých časech torontského marného čekání se připomínalo:
Josef čekal 13 let.
Abrahám čekal 25 let.
Ježíš čekal 30 let.
Mojžíš čekal 40 let.
Chce-li Bůh, abychom čekali, jsme v dobré společnosti.

Let´s go Buffalo!

Sezóna 2023 byla nejen v podání Blue Jays úžasná. Díky časovým limitům pro nadhazovače (pitchers) se hra zrychlila, změna navíc přinesla řadu velice zajímavých momentů při porušení tohoto nového pravidla. Téměř do posledních kol se fanouškům z postupové matematiky točila hlava.

V MLB nefungují platové stropy takovým způsobem jako je tomu v NFL nebo NHL. Dva týmy New Yorku City opět vyhnaly výlohy na hráče do obrovských výšin. Nejvíce nainvestovali queenští New York Mets na druhém místě brooklynští New York Yankees. Oba týmy skončily v propadlišti a na účast v play-offs si budou muset počkat.

Blue Jays přináleželi před sezónou k užšímu okruhu favoritů na účast ve Světové sérii. Výkony všech týmů na hřištích nicméně neodpovídaly předsezónním předpokladům a vytvořily chaotickou situaci, v níž se prosadily týmy, se kterými se příliš nepočítalo a daleko za očekáváním skončili někteří favorité. Toto bylo nejlépe vysledovatelné ve východní divizi Americké ligy. Blue Jays se v líté bodové řeži neztratili a ve velké konkurenci dosáhli svého cíle - ze třetího místa v divizi postoupili do bojů play-offs. S velkými ambicemi, ovšem pouze na nejkratší možnou dobu.

Za uplynulou sezónu se mnohokrát ohlédneme.

Občas se podíváme do Buffala, jak si vede farmářský tým Bisons v tříáčkové minor lize.

Představíme si moderní baseball jako hru, která se na první zdání jeví jako trochu nudná, ve své podstatě je ale strhující podívanou pro všechny, kteří hře rozumí.

Připravíme se na novou sezónu a projdeme společně martýriem vyjednávání se stávajícími volnými agenty z řad Blue Jays i s novými akvizicemi pro tým.

Baseball je ve skutečnosti hrou poměrně složitých pravidel, herních fines a až tmářské terminologie, zajdeme-li do detailu. Takže také přijmu občas roli osvětového věrozvěsta a podle svých sil a časových možností se pokusím těm z vás, kteří byste to mohli využít, dát pár vysvětlení a rad.

No a nevynechám historii Blue Jays a ovšem ani baseballu obecně.

Fly!