MLB 2024, RegSea, 1-10/162

08.04.2024

Toronto Blue Jays 2, Tampa Bay Rays 2
Toronto Blue Jays, Houston Astros
Toronto Blue Jays, New York Yankees

Toronto Blue Jays 8, Tampa Bay Rays 2

Výborný vstup do sezóny. SP Berrios házel výborně: 6 IP, 6 H, 2 ER, 6 K, 1 BB
Samotný zápas rozhodl kolaps SP Eflina v šesté směně, ve které BJ zaskórovali pěti R a Biggio s Guerrerem si připsali HR.

Toronto Blue Jays 2, Tampa Bay Rays 8

SP Bassitt začal výborně, ale ve třetí směně ho silní pálkaři Rays zlomili. Lowe dal Grand Slam a bylo v podstatě vymalováno. Bassitt odcházel s těmito údaji: 5 IP, 6 H, 4 R, 6 K, 2 BB.
Rotace Jays měla špatný den, Springer začal HR, ale pak už si BJ připsali jen 5 dalších hitů. Oproti tomu tři E se jim vůbec nehodily. 2x chyboval Bichette na SS.

Toronto Blue Jays 1, Tampa Bay Rays 5

SP Kikuchi nadhazoval výborně: 4,1 IP, 6 H, 3 R, 4 K, 3 BB. Kikuchiho je potřeba ale šetřit, takže jakmile pustil v rychlém sledu 3 BB, Walker ho stáhl ze hry. Richards a Garcia pozice udrželi, ale Cabrera (ten si navíc za agresívní počínání vysloužil třízápasový dištanc) a Mayza po jednom R pustili.
V ofenzívě byli Jays bezzubí, zahrozili až v sedmé směně. Biggio prostřelil SS, Varsho skóroval a Clemente se posunul na 2B. Příležitost přidat další R Jays nevyužili. 

Toronto Blue Jays 9, Tampa Bay Rays 2

Do utkání nemohl nastoupit SS Bichette pro bolestivé křeče v oblasti šíje.
Nadhazovači Jays utkání rozhodli. SP Gausman: 4,1 IP, 2 H, 1 R, 6 K, 0 BB a Mitch White s (1-0 W), 3 IP, 0,0,0 1BB převálcovali SP Tampy Armstronga, Alexandra a také další RP.
Velice dobře si v ofenzívě počínali téměř všichni hráči Jays, ale velkou radost nám udělal hlavně nový muž v sestavě 3B Justin Turner, který zatím zůstával ve stínu a spíše jsme si ho spojovali s E z předchozího zápasu, kdy netrefil na 1B Guerrera. Turner byl 4/3, 1 BB, 4 RBI, 2 R (ačkoliv je takový cvalík), 1 HR (první v dresu Jays).  

Toronto Blue Jays 0, Houston Astros 10

Jays dostali pořádnou nakládačku. Je zajímavé, že zatím od začátku sezóny neodehráli ani jeden vyrovnaný zápas. Ve třech utkáních si ani neškrtli a ve dvou nedali šanci soupeři.
Zásadní rozdíl mezi týmy byl ten, že Jays si nepřipsali žádný hit a soupeř jich zaznamenal hned 12. Hned 5 z toho byly HR. Pokud budeme hledat klíčový moment, to si klidně můžeme přiznat, že nastal hned v první směně. 
Za BJ nastoupil do svého prvního major zápasu jako SP Bowden Francis. Těžko říct, že by mu utkání vysloveně nevyšlo. To je o úhlu pohledu a zejména očekáváních. Když odcházel z moundu, statistiky měl tyto: 5,1 IP, 10 H, 7 ER, 7 K, 1 BB. Čísla na první pohled vypadají hrozně, ale proti extrémně silné rotaci Astros je 7 K velice hezký výsledek a také jen 1 BB není žádným propadákem, který by svědčil o tom, že Francis by hrál vysloveně opatrně.
Na druhou stranu, hned na začátku zápasu bylo jasné, že Astros si runy uhrají a bude záležet, jak silná bude ofenzívní rotace Jays. No a ta byla hodně vanilková. 
Navíc SP Blanco házel výborně, odehrál celých 9 směn a kromě 2 BB nepustil hráče Jays vůbec na mety.
Nic se neděje, dokud se nebude něco dít. Jays jsou 2-3. V divizi zatím utíkají jen Yankees, kteří jsou 5-0. Yankees asi budou dost silní, když nabančili Astros 4-0 na zápasy.

Toronto Blue Jays 2, Houston Astros 1

Hrdinové utkání byli dva. Nebo spíše tři.
V utkání se lépe házelo než odpalovalo. Oba starteři odvedli vynikající práci. Jose Berrios 6,0 IP, 6 H, 1 ER, 3 BB, 2 K. Opět nás potěšil. Ještě více se ale na moundu předvedli Yimi Garcia, který hasil situaci bez s Astros na první a třetí metě bez jediného outu. A také úžasný Chad Green, který nastoupil na pozici torontského closera. 
V útočné rotaci byl nejlepším hráčem opět Justin Turner na čtyřce, který zaznamenal dlouhý double, double, dlouhý single a walk. Při dlouhém double zkoušel Bichette doběhnout až domů, ale Astros dopravili míček od okraje hřiště k domácí metě catcherovi velice rychle a vyoutovali ho.
Když už se zdálo,že utkání je prohrané a do "konce" zápasu chyběl poslední out, na pálku se postavil Davis Schneider. Proti němu stál closer Josh Hader, kterého si za 95 mil. USD/5 let pořídili Astros ze San Diega. A Hader místo toho, aby v klidu umlátil Schneidera fastballama, poskytl mu jednu jedinou šanci - slider přesně na prostředek plató s 86 mpH. Schneider toho využil pro 2HR (Turner byl na 1B za walk). 

Toronto Blue Jays 0, Houston Astros 8

Otřesný výkon Blue Jays na pálce. SP Javier je k ničemu nepustil a bohužel také čtyři relieveři Astros rozptýlili mýtus o tom, že mají jen tak dobrou defenzívu, jak dlouho vydrží nadhazovat jejich starter.
Chris Bassitt je nyní 0-2 a po celou dobu měl velké problémy vyhnat Astros ze hřiště. Už v první a třetí směně odcházeli soupeři ze zaplněných met a odpalovat se jim proti Bassittovi dařilo výborně.
Yordan Alvareze nebyli Jays schopni umravnit vůbec, takže si připsal dva HR.
Bassitt odcházel po 95 hodech, 4,1 IP, 4 ER, 9 H a 3 BB. 
Utkání ale nevyšlo ani RP Wes Parsonsovi, který dostal 2 HR. Bez hitu zůstal z RP jen Trevor Richards.
V ofenzívě byli Jays absolutně bezzubí. Sice si 7x popošli na první metu, ale zaznamenali jediný hit - Varsho. Zklamáním bylo hlavně to, co předvedli hráči na prvních 4 místech v rotaci.
OF Varsho měl nejen jediný hit v utkání, ale také hrál velmi dobře v defenzívě.

Toronto Blue Jays 3, New York Yankees 0

Úžasný zápas, zatím nejlepší v této sezóně. Skvělá podívaná.
Yankees poprvé od roku 2017 našli přemožitele ve svém home openeru. Navíc Jays upravili své skóre ve vzájemných zápasech s Yankees při HO na bilanci 29-21 a tímto výsledkem jsou nejlepší proti NYY v celé lize.
Velice dobrý výkon podali nadhazovači Jays. Ti utkání rozhodli. Výborný byl SP Kikuchi odcházel s bilancí:
5,1 IP, 4 H, 0 ER, 2 BB, 7 K.
Doslova výborný byl výkon Trevor Richardse. Ten pálkaře Yankees vymazal. 
Lépe si vedli také pálkaři v ofenzívě. Pro svému bývalému spoluhráči Stromanovi se neprosadili. A nadále se vůbec nedaří Bichettovi a hlavně Guerrerovi, ale ostatní hráči je dnes zastoupili. Oba zmínění hráči na pálce bojují, nicméně spíše sami se sebou. V uplynulé sérii měli Jays na pálce tak špatné výkony, že v třízápasové sérii vytvořili nový rekord s nejmenším počtem odpalů v historii klubu.
V sedmé směně se prosadil SS Ernie Clemente, který dal svůj první HR na stadiónu v Bronxu. To byl rozhodující moment, protože to výrazně psychicky rozhodilo Yankees. V deváté směně přišel na mound Burdi a BJ přidali potřebné přeběhy, které jim dodaly jistotu do bottomu poslední směny. Burdi házel silně ale nepřesně. Hosté toho využili. Kirka vystřídal na metě výborný běžec Serven, za ním byl Varsho a ještě na první metu se dostal Springer. Jays hrozili plně obsazenými metami, jedním outem a horní půlkou rotace na pálce. RP Burdi a také jeho catcher Trevino situaci nezvládli. Zapsali si hned 3 wild pitche a Jays toho využili k navýšení skóre na 3-0. Yankees v poslední směně zahrozili, ale closer Chad Green na "svém domácím" hřišti náskok uhájil.

Toronto Blue Jays 8, New York Yankees 9

Neuvěřitelně napínavé utkání, ve kterém BJ prohrávali už 2-9, ale stáhli na 8-9 a sahali po zisku vedení.
Defenzíva:
Nejhorší zápas v Bronxu ve své kariéře předvedl SP Gausman, který povolil během 1,3 IP 6 běhů (5 ERA a 2 BB). Během předchozích 20 směnách na Yankee Stadium nepovolil žádný R. 
Sám svůj výkon ohodnotil tak, že se necítil ve své kůži, nemohl se dostat do rytmu a tam, kde měly přijít striky, přišly walky. Průměr fastballů klesl oproti prvnímu startu o 3,5 mph. Pokud přidal na velo, značně míjel.
RP Mitch White, který Gausmana nahradil, přinesl zlepšení, ale i on povolil ve 4 směnách soupeři další 3 R. Zejména Soto byl k neudržení. RP Mayza a Pearson ale odvedli vynikající práci.
Ofenzíva:
Jays nadále mají problémy na pálce proti soupeřovým starterům. 
Celkově ale Jays uhráli 12 hitů a to je o dva více než soupeř. Přidali také 6 BB. HR zaznamenal jediný Guerrero a je škoda, že nebyly obsazeny mety, takže z toho byl jen 1 RBI.
Stále čekáme více od Bichetta a právě Guerrera.
Dobře pálili hlavně Turner a překvapivě také Clement.

Toronto Blue Jays 3, New York Yankees 8

Ač to tak na první pohled nevypadá, viděli jsme opět vynikající a velmi vyrovnané utkání. SP Bowden Francis odehrál své druhé major utkání a dvě směny jsme mohli doufat, že se mu podaří uspět. Bohužel, ve třetí směně se Yankees podařilo naplnit mety (Soto, Judge, Rizzo) a pak Stanton trefil grand slam. To pravděpodobně rozhodlo celý zápas.
Defenzíva: 
Yankees zaznamenali 8 hitů a 7 walků. Z RP si výborně vedli Paolo Espino a opět Trevor Richards. V poli hráli solidně všichni, zcela bezchybně Kiner-Falefa
Ofenzíva:
5 H, 6 BB.
Do solidní formy se dostává Bichette = 1 H, 2 BB, 1 RBI

Blue Jays jsou nyní poslední v divizi s bilancí 4-6, ale začínají jim 3 domácí série: Seattle, Colorado a NYY.