MLB 2024, RegSea, 11-19/162

18.04.2024

Seattle Mariners 1, Toronto Blue Jays 2
Colorado Rockies 1, Toronto Blue Jays 2
New York Yankees 1, Toronto Blue Jays 2


11/162
Seattle Mariners 2, Toronto Blue Jays 5

Home Opener v Torontu se vydařil naprosto báječně. 40 tisíc natěšených fanoušků připravilo pro domácí tým výborné prostředí. Na SP se proti sobě postavili za domácí Berrios a za hosty Castillo.
Defenzíva:
Berrios byl nejlepším hráčem domácích a když ho Schneider v sedmé směně stahoval ze hry, diváci bučeli. 6,2 IP, 4 H, 0 ER, 6 K, 1 BB. Vynikající čísla Berriose stála za výhrou BJ.
Ofenzíva:
Počínaje druhou směnou Castillo chyboval a BJ toho uměli využít. V utkání sice neposkytli divákům radost z HR, ale H měli dostatek a vystavěli solidní útočnou hru.
Prosadili se překvapivě především hráči z druhé půlky rotace. Kiner-Falefa byl 2/4 s 1 RBI. Davis Schneider 2/4 a 2 RBI. Z předních pozic se pozitivně zapsal jen Guerrero, který byl 2/4 s 1 R a 1 RBI.

12/162
Seattle Mariners 3, Toronto Blue Jays 5

Také ve druhém utkání si BJ se soupeřem ze západu poradili. A opět to bylo hlavně zásluhou SP. Tentokrát jím byl Chris Bassitt, který si připsal první letošní výhru (bilanci má nyní 1-2). Zápas byl do posledních chvil napínavý, protože ačkoliv v počtu hitů přehráli BJ námořníky 11-6, na skóre se to nijak extra neprojevovalo a Jays opět začíná trápit nešvar z nevyužitých příležitostí hráčů na skórovacích pozicích. Loni v tomto ohledu úplně excelovali a byli nejhorším týmem v celé lize.
Defenzíva:
Bassitt odházel 115 míčků a to je letošní rekord v MLB. 6,2 IP, 5 H, 1 ER, 8 K, 4 BB. Stál proti celkem 27 pálkařům.
Z RP pustil Trevor Richards jeden HR a byl z toho 2 RBI, takže bylo o drama postaráno.
Closer v záskoku (za Romana) Chad Green nedal soupeři šanci.
Pole hrálo v pohodě.
Ofenzíva:
Schneider hráče dost měnil, takže část rotace měla odehráno 5 pokusů a část 2-3.
Zabral konečně Springer na první pálce s 2 H, 2 RBI. Přidal se také Bichette, který zaskóroval první letošní domácí HR.
Výborný zápas odehrál Cavan Biggio, který se dostal celkem třikrát na metu.
BJ jsou nyní na 500.

13/162
Seattle Mariners 6, Toronto Blue Jays 1

Jays stáli malinký krůček od možnosti smáznout Mariners v sérii, ale nebyli schopni výhodu obsazených met v deváté směně kapitalizovat a v prodloužení prohráli. Je to velká škoda, jak jinak.
Defenzíva:
Opět se tady prosadil Raleigh, torontský ballpark mu evidentně vyhovuje. Už tu trefil 7 HR, což je nejvíc na venkovních hřištích. Nikde jinde se mu tak nedaří. Navíc, mezi Raleighem a koučem Jays proběhla krátká slovní přestřelka, kterou si mohl Schneider odpustit. Prohlásil tehdy na adresu hráče: "Není obtížné proti němu házet, pokud člověk provede vše tak jak má."
Hráč na to zareagoval: "Co bych k tomu měl říct. Myslím, že pokud nevíte, co byste mohl sdělit pozitivního, měli byste raději mlčet. Hodně lidem v lize leze (Schneider) krkem a může si za to hlavně sám."
SP Kikuchi nadhazoval dobře 6 IP, 3 H, 1 ER, 9 K, 2 BB. 9 K je opravdu hodně. 
Nejlepší výkon ukázal RP Garcia, který soupeřům nedal žádnou šanci.
V prodloužení se nedařilo RP Mayzovi a ani RP Whitovi.
Ofenzíva:
Jays se dlouho nemohli prosadit. Během celého utkání jen Guerrero konečně protrhl smůlu a zaskóroval v 7. směně HR jedním ze svých nejdelších odpalů v kariéře.
Rozhodlo se v bottomu poslední směny, kdy měli Jays soupeře na lopadě.
Když Clement odehrál míček vysoko do vzduchu (popped), na metách stáli: Schneider na 3, Biggio na 2 a Kiner-Falefa na 1.
Bohužel, příležitost Jays promarnili.


14/162
Colorado Rockies 12, Toronto Blue Jays 4

SP Gausman nastoupil proti týmu ze svého města, ve kterém se narodil. Ačkoliv samotný začátek zápasu vypadal dobře, později se vše pokazilo a Jays předvedli zatím nejhorší utkání v letošní sezóně.
Nejlepší hráč soupeře Ryan McMahon si připsal 4 H, včetně kariérně rekordních 3 doubleH.
Výhru jsme čekali také z toho důvodu, že Gausman se už musí chytit a Colorado bylo z tohoto hlediska ideálním soupeřem, protože tu devětkrát v řadě nepřetržitě prohrálo. Venku si Rockies naposledy připsali 20+ hitů v roce 2013.
Defenzíva:
Hrozní byli P a také pole, nemá cenu si nic nalhávat.
SP Gausman: 3,2 IP, 10 H, 6 R, 4 K.
Za tři směny a kousek 10 hitů?
Ouha, takhle asi Gausman (0-2) vyhrávat nebude. Po utkání řekl: "Na dnešku nevidím nic pozitivního, hodně nadhozů, hodně hitů, hodně doublů a mraky přeběhů."
Zatím není jisté, zda Gausman není natolik zraněný, že by vlastně ani neměl hrát. Do doby, než se k tomu vyjádří kouč Schneider, nemá cenu spekulovat.
Z RP Espino a White = špatní, White už prakticky tradičně a Espino pustil 2 HR.
Daulton Varsho a Isiah Kiner-Falefa trefili HR, v obou případech ale bohužel jen solo.
Celkem uhráli Jays 11 hitů a s tím se dá vyhrát vyrovnané defenzívní utkání. Bohužel, v tomto případě se jednalo o přestřelku. Stříleli hlavně Rockies.

15/162
Colorado Rockies 3, Toronto Blue Jays 5

Rozhodl druhý GS v kariéře Daulton Varshoa.
Za Jays nastoupil poprvé Kubánec Yariel Rodrígez, se kterým Toronto uzavřelo pětiletou smlouvu. Nahradil Bowen Francise, který nastoupil jako RP.
Defenzíva:
Rodrígez působil hodně motivovaně. Některé hody měl úžasné. IP 3,2, 4 H, 1 ERA.
V obraně hráli velmi pozorně hlavně Biggio na 2B a Schneider na LF.
Ofenzíva:
2 H měli Springer a Bichette. Hvězdou se ale stal Daulton Varsho, který trefil HR s obsazenými metami. Vše se odehrálo hned v první směně a jinak dobře hrající SP Rockies Hudson by ji určitě rád vrátil zpátky

16/162
Colorado Rockies 0, Toronto Blue Jays 5

Coloradu poslední zápas série nevyšel a BJ si v pohodě dokráčeli k výhře. Znovu se vrátili na .500 a nyní už se budou soustředit na extrémně důležitou sérii s divizním rivalem Yankees.
Defenzíva:
Vynikající zápas odehráli nadhazovači domácích. SP Berrios  IP 7, 2 H, 0 ER, 7 K, 2 BB. To byl základ úspěchu. Skipper Colorada Bud Black otevřeně řekl: "Nebyli jsme schopni si s ním poradit."
A 3B MacMahon přiznal: "Byl nepředvídatelný a věřil si, že hodí cokoliv při jakémkoliv stavu počítadla."
Dohazovali RP Cabrera a RP Pearson.
Ofenzíva:
Výborně se dařilo 4.Turnerovi - 3 H, 3 RBI. Rozhodnutí padlo zřejmě ve 3. směně, během které Rockies chybovali v obraně, propustili Kiermaiera až postupně na 3B a Guerrero trefil single pro jeho R. Další hráč na řadě, Turner hitnul double a R si připsal Guerrero. 
Náskok se ukázal dostatečným.


17/162
New York Yankees 1, Toronto Blue Jays 3

Příjezd NYY do Toronta je vždy velkým svátkem. Kiner-Falefa se poprvé v novém domácím prostředí postavil proti svému předchozímu zaměstnavateli. Nedávno hájil barvy soupeře také RP/C Chad Green.
Poprvé se v dresu "nenáviděného" divizního soupeře představil v Torontu famózní hitter Juan Soto.
Očekával se velký boj a jelikož BJ zatím měli velký problém s týmy s kvalitní ofenzívou, poměrně velkým favoritem byli hosté.
Toronto ale vyhrálo, poprvé letos od výhry v prvním kole se dostalo do černých čísel. NYY se naopak poprvé od začátku soutěže dočkali dvou proher v řadě. Navíc, toto je šestá série Yankees v této sezóně a v každém openeru všech sérií vyhráli. Jen ve dvou ne - v obou případech je překonali Jays.
Defenzíva: 
Fantastický výkon podal SP Chris Bassitt. 6,1 IP, 4 H, 1 ER, 5 K, 2 BB
3B Cabrera řekl: "Velkou radost z toho nemáme, ale bohužel se tak stalo. Nezbývá nám, než se pořádně soustředit na další utkání."
Bassitt po utkání řekl: "Hrát proti téhle rotaci hráčů je obtížné, ale my měli svůj plán a toho jsme se drželi."
Bez problémů odehráli své party také RP Mayza, Green a Garcia.
Ofenzíva:
Hitů bylo v utkání celkově málo. Také Blue Jays měli těžkou práci s obranou NYY. 4 hity ale stačily na 3 R a to je vynikající výtěžnost.
Rozhodla hned druhá směna, ve které si BJ naskórovali. Zaplnili mety a pak Kiner-Falefa psychicky vyčerpal Gila, získal průchod na první metu a zaskóroval Biggio. Při dalším wildu Gila si pro R došel v klidu Kirk. Tento moment v podstatě rozhodl utkání, protože defenzíva Jays vymazala celou devítku extrémně nebezpečných hitterů NYY.

18/162
New York Yankees 4, Toronto Blue Jays 5

Nádherný baseballový zážitek.

Poprvé letos jsme mohli v řadách Blue Jays přivítat dva hráče - Closera Jordan Romana a Catchera Danny Jansena.
Porazit NYY dvakrát v řadě a připravit jim fakticky třetí porážku v řadě není vůbec snadné. Přišlo se na to podívat přes 31 tisíc fanoušků. Na HPU byl Chad Fairchild, takže jsme se mohli připravit, že pokud udělá chybu, bude se ji snažit napravit co nejdříve chybou na druhé straně.
Defenzíva:
Parádní výkon SP Yusei Kikuchiho 6 IP, 4 H, 1 ER, 9 K, 1 BB. Jeho úspěch stál hlavně na zabijáckých curve ballech.
Bezvadně odehrál RP Garcia (ten nastoupil proti 2.-4. rotace).
Problém měl RP Richardson a jen tak-tak se z něho dostal s 2 ER.
Problém měl také C Romano, ale save nakonec uhájil. Hodně mu pomohlo pole.
Pole si celkově vedlo výborně LF Schneider a LF Varsho předvedli oba doslova neuvěřitelné catche skluzem a robinzonádou.
Catcher Jansen hrál spolehlivě, ale v jednom okamžiku ztratil orientaci a povovil zbytečnou chybou soupeři R.
Ofenzíva:
Žádný home run, ale spousta těžké dřiny. Celá rotace byla schopna přiložit ruku k dílu. Jays neměli sice moc hitů (8), ale rozhodla trpělivost na platu a z toho pramenících 7 BB. Právě za touto statistikou stojí 5 R Jays.
Stav:
TBJ jsou 0,5 za WC.

19/162
New York Yankees 6, Toronto Blue Jays 4

Další úžasné baseballové představení. Tentokrát ale se špatným závěrem pro příznivce TBJ.
Po dvou HR Daulton Varshoa (poprvé dal 2 HR v jednom utkání v dresu Jays) vedli Jays už 4-1 a vše vypadalo dobře. Silný tým Yankees, v čele s famózním Sotem, ale nelze tak snadno vymazat ze hry. V posledních dvou směnách soupeř utkání otočil.
Nejhorší pálkař série Aaron Judge v klíčový moment odehrál dlouhý singl přes 3B, kterou strážil Schneider, a to zřejmě rozhodlo.
Kouč NYY Aaron Boone to viděl také tak: "Juan Soto byl naprosto dominantní. Aaron Judge byl v těžký moment úspěšný, takže jsme byli úspěšní i my a bylo to pro něho malé vykoupení na jinak nepodařeném tripu."
Zastavit se musím ještě u rozhodčího na platu, Ryan Willse. Ten byl příšerný, na obě strany. Hody pod plato běžně vytahoval do striku jako kouzelník. Na konci zápasu lodivoda Jays vyloučil za protesty.
Defenzíva:
Pozitivní zprávou je, že Kevin Gausman nadhazoval zatím nejlépe v sezóně. 5 IP, 4 H, 1 R, 3 BB, 6 K. Bohužel, v posledních dvou směnách nadhazovali Eric Swanson a Tim Mayza. Ani jeden si se soupeřovou silou neuměl poradit. Pro Swansona to byl letošní debut. Nechal si narůst knírek, ale jinak toho moc nepředvedl. Mayza částečně špatnou situaci zdědil, ale i tak mohl být lepší.
Chad Green nenastoupil pro bolesti ramene.
V poli odehráli Jays dobrý zápas. Ne že by vůbec nechybovali, ale spokojeni být můžeme.
Ofenzíva:
Proti Yankees se runy obstarávají složitě. O to cennější jsou 2 HR Daulton Varshoa. Bohužel, největším zklamáním jsou stále výkony Vladi Guerrera Jr. Měl by patřit k tahounům týmu, ale je jen stínem podprůměrného hráče.
První dobrý zápas odehrál CF Kevin Kiermaier 3/4.

Stav:
Toronto Blue Jays jsou nyní nadále 0,5 za WC.