MLB 2024, RegSea, 20-29/162

29.04.2024

Toronto Blue Jays 2, San Diego Padres 1
Toronto Blue Jays 1, Kansas City Royals 3
Los Angeles Dodgers 2, Toronto Blue Jays 1


20/162
Toronto Blue Jays 5, San Diego Padres 1

První utkání na sedmizápasovém tripu přineslo vynikající baseball především v podání torontské obrany. Rozhodlo se ve druhé směně, kdy si BJ připravili velký náskok, který se jim podařilo udržet až do konce utkání. 45 tisíc návštěvníků připravilo přivítání hlavně Justin Turnerovi, který tady odehrál v dresu soupeře více než 70 zápasů, takže se na něho kolektivně bučelo pokaždé, když se objevil na pálce. On sám to komentoval takto: "V pohodě, nic jiného jsem ani nečekal. Znamená to, že jsem tady v minulosti odvedl dobrou práci." Při neúčasti Springera hrál na třetí pozici v rotaci.
Defenzíva:
Velice dobrý výkon podal Yariel Rodrigez: 4 IP, 3 H, 1 R, 1 BB, 7 K. Povolil sice Tatisovi 1 HR.
Dobře dohazovali také: Francis, Mayza, Garcia a closer Romano. Jak už jsme si zvykli, dominantní byl v první řadě Yimi Garcia.
Torontské pole hrálo výborně. Skvělý byl opět Daulton Varsho.
Blue Jays udělali Error jeden za posledních 11 zápasů.
Jays úspěšně zastavili Machada, který měl alespoň hit v posledních 11 zápasech (dnes 0/4).
Ofenzíva:
Proti SD Padres se na jejich hřišti těžko skóruje. Stadión je velice pro-pitcherovský. Navíc, hráči SD mají všichni výbornou průpravu v poli. Všichni obránci prošli přes pozici SS. V utkání ale několik chyb udělali. Nejlepší výkon podali Turner (2 H, 2 RBI) a navrátilec do rotace C Danny Jansen (2/4, triple, R)

21/162
Toronto Blue Jays, San Diego Padres

45 tisíc fanoušků v Petco Parku v San Diegu a další porce obrovského baseballového zážitku.
Domácí prahli po odvetě, ale na moundu měli Rande Vasquze a toto byl jeho letošní debut. Od začátku mu pálkaři Blue Jays těžce zatápěli.
Zápas značně ovlivnilo vyloučení manažera Mike Shildta a aktuálně v nejlepší formě hrajícího Jurickson Profara. Došlo k tomu tak, že Profar nebyl spokojený s výrokem De Jesuse a praštil nejprve s pálkou a pak s helmou. De Jesus ho vyloučil, ačkoliv Profar nijak výrazně jeho směrem verbálně neargumentoval. Přišel Shildt a hráče bránil. Jeho vyloučil další rozhodčí Adrian Johnson. Pro hráče to byl třetí trest ve hře, pro šéfa lavičky SD jedenácté. Tím byl tým Padres podstatně oslaben.
Defenzíva:
SP Jose Berrios - už jsme si zvykli, že v letošní sezóně nadhazuje fantasticky. Několikrát se ocitl v těžké situaci, ale pokaždé z ní vybruslil. 6 IP, 5 H, 0 ER, 6 K, 2 BB.
RP:  
Cabrera a Swanson pustili oba po běhu a hlavně Swanson měl namále (házel 18x).
Garcia famózní (aktuálně možná nejlepší RP v celé lize).
Romano končil ve velkém stylu.
Jays hráli v poli výborně. Na dlouhém backyardu Petca skvěle dobíhali outfield. Na metách byli pozorní.
Ofenzíva:
Po počátečních problémech se Vasquez rozházel a nakonec vydržel naházet 97 hodů, než ho vystřídal Brito. Brito odházel 3 IP a byl úžasný.
Hvězdou rotace byl Daulton Varsho, který trefil HR s 3 RBI: "Viděl jsem nadhoz, který bych mohl trefit a zkusil jsem to. Vše je o tom, umět si akci zpomalit a rozebrat, protože jinak může člověk propásnout snadno příležitost."
Tým měl jen 8 H, ale stačilo to na 5 R a to se počítá.
Novinky:
RP Chad Green je bohužel na IL15
RP Nate Pearson byl povolán z Buffala
Tabulka:
Toronto Blue Jays stojí nyní na postup z třetího WC.

22/162
Toronto Blue Jays 3, San Diego Padres 6

Ve dvou předchozích sériích mohli Blue Jays svého soupeře smést, ale v posledním utkání pokaždé zaváhali (proti Mariners, proti Yankees). Tak se stalo i proti Padres.
V těžkém utkání se proti sobě postavili kvalitní SP. Joe Musgrove vydržel na moundu 7 směn. Tohoto pitchera v roce 2011 nadraftovali právě Blue Jays, ale hráč nedostal slušnou příležitost si v Torontu zahrát. 
Hráč se také v tomto duchu vyjádřil: "Nešlo ani tak o to, že bych jen nechtěl prohrát, já chtěl hlavně ukázat proti týmu, který mě draftoval a nedal mi pořádnou šanci, že mám kvalitu a že jsem si tu šanci zasloužil. Víc než že bych si přál výhru, přál jsem si předvést kvalitní výkon." 
Defenzíva:
SP Chris Bassitt odehrál solidní zápas, odcházel v těžkém postavení, ale při skóre 2-2.
5,1 IP, 6 H, 4 R, 2 ER, 4 K, 3 BB.
RP:
Trevor Richards odehrál 1,1 IP a situaci nedokázal dobře vyčistit. 33-18 za jednu směnu a kousek je nedostatečný výkon.
Nate Pearson přišel nyní z Buffala, kde předváděl vynikající výkony. Ale major je úplně jiná liga. 2 R (ER) a 3 BB. Pearson vypadal v jedné chvíli hodně rozhozeně a na ručník. Bylo mi ho líto.
Hráčům se nedařilo tak dobře v poli. Minimálně dva výrazné Errory (Bichette a Springer). Kvalitně hrál Schneider na druhé metě a později na levém outfieldu. Jako vždy hrál výborně Varsho.
Ofenzíva:
Nejhorší výkon za poslední dobu.
6 hitů za celý zápas, žádný BB.
HR dali Schneider (2RBI) a jeho parťák z Buffala Clement (1RBI).
Mizerný výkon podal opět Guerrero 4/0.
Novinky:
V utkání proti KCR nastoupí jako SP Kikuchi.
Tabulka:
Toronto Blue Jays jsou nyní 0,5 za postupem na WC.


23/162
Toronto Blue Jays 5, Kansas City Royals 3

Royals se výsledkově daří, ale návštěva přišla na první utkání série s Jays slabá - sotva 10 tisíc diváků.
Defenzíva:
Za Jays nadhazoval Yusei Kikuchi a byl vynikající. Sám řekl: "Dneska se mi opravdu dařily fastbally, byl jsem schopen je sázet přesně na vršek plata všem domácím hitterům."
Manažer John Schneider řekl na adresu Kikuchiho: "Prošel zápasem snadno, do potíží se dostal až v šesté směně. Odehrál možná nejefektivnější utkání, v jakém jsem ho viděl." 
Součástí problému v šesté směně byl také error na první metě, při které Turner špatně přihrál právě dobíhajícímu Kikuchimu. Hra se protáhla a místo třetího outu přišlo bodování pro Royals.
Jinak ale hráli Jays v obraně velmi dobře.
Tradičně skvěle hrál RP Garcia, dobře hrál RP Swanson. Closer Romano měl náskok tří runů, ale po dobrém začátku pustil HR Isbelovi a trochu zdramatizoval závěr utkání.
Ofenzíva:
Dnes nic moc, ale na domácí to stačilo. Ti jsou sice výrazně v plusu, ale k dobrému výsledku jim dopomohlo 6 výher nad Chicago White Sox, které bude letos mít dlouhou sezónu.
Katastrofálně dnes odehráli utkání Schneider, Springer a jak už jsme si zvykli, pochopitelně také Guerrero.
2 hráči ale dnes zachránili den:
Daulton Varsho - trefil DoubleHR (2 RBI). Varsho nyní má na kontě už 6 HR.
Bo Bichette - trefil tripleH (3 RBI). Pro Jays to byl teprve druhý triplH v sezóně.
Novinky:
SRHP - Alek Manoah letos ještě neházel kvůli zraněnému ramenu. Nyní by ale měl poprvé nastoupit v AAA za Buffalo.
Tabulka:
Toronto Blue Jays jsou s 13-10 (.565) na třetím místě v divizi a stojí na postup do WC.

24/162
Toronto Blue Jays 2, Kansas City Royals 3

Blue Jays sahali po druhé výhře, ale kvůli velké chybě Guerrera si prodloužili pobyt na hřišti v bottomu páté směny a soupeř utkání otočil.
Defenzíva:
SP Kevin Gausman odehrál výborný zápas a zasloužil si lepší osud. Letos je zatím 0-3, ale hází o dost lépe, než ukazuje jeho bilance. Všichni věříme, že v jeho výsledcích nastane brzy obrat. Gausman si o to výkony říká zcela jasně. 
6,2 IP, 7 H, 0 ER, 2 K, 1 BB, 3 R
RP Pearson a Mayza odehráli své partie dobře a tým do poslední chvíle udrželi ve hře o výhru.
V poli hráli BJ dobře, ale první výrazná chyba Guerrera v sezóně na 1B v podstatě rozhodla celý zápas.
Ofenzíva:
9 hitů a 4 BB měli v konečném výsledku zajistit klidnou výhru Toronta, ale k tomu nedošlo. Opět jsme zažili loňské deja-vu, hráči opouštěli hřiště z obsazených met.
Příšerný výkon předvedl v ofenzívě Vladi Guerrero Jr. a ačkoliv je stále protěžován na druhou pálku rotace, patří už několik zápasů v řadě mezi tři nejhorší hráče BJ v ofenzívě. V tomto zápase byl 5/0. Už zase není schopen vyhlídat si nadhoz pro odpal a snaží se dosáhnout na míčky, které jdou dvě stopy od plata. Katastrofa.
Dobře hrál Turner (4/2, 1 R, 1 RBI).
Po delší době se chytl Springer (5/3, 1 R).
Novinky:
Jays povolali z Buffala Addison Bargera, kterému se zatím v MiLB daří na pálce.
Tabulka:
Toronto má nyní bilanci 13-11 (.542) a jsou 1,0 za postupem na WC. Před nimi jsou Orioles, Royals a Tigers.

25/162
Toronto Blue Jays 2, Kansas City Royals 3

Dlouho vyrovnaný zápas zůstal vyrovnaným až do samotného závěru. Toronto udělalo řadu změn v rotaci, k efektivitě v ofenzívní fázi to však nevedlo. Poprvé se představil Addison Barger z buffalských Bisons. Hrál dobře, udělal na 3B jednu chybu, ale odčinil ji kvalitním výkonem později. Číselné vyjádření jeho snažení v ofenzívě sice vypadá jako průšvih 4/0, ale dvakrát moc nechybělo a Barger trefil HR. Bohužel, hřiště Royals je hodně vstřícné vůči defenzívě. Na jiných stadiónech by jeho dva odpaly skončily za stěnou.
Zásadním problémem je, že Royals jsou přímým soupeřem Blue Jays v boji o místo WC.
Defenzíva:
Yariel Rodrigez nadhazoval solidně. Začal sice pomaleji, ale brzy se dostal do tempa. 4 IP, 6 H, 2 R, 3 ER, 2 K, 2 BB. Z nějakého důvodu házel o 2-5 mph pomalejší fastbally než v předchozích zápasech.
Všichni 3 RP odehráli své party skvěle:
Cabrera, Francis i Richards.
V poli žádné markantní chyby Jays neudělali, prostě 9 hitů Kansasu stačilo ke třem R. A 3 R jim stačily k výhře.
Ofenzíva:
V ofenzívě byl opět nejlepší Varsho, těsně následovaný Springerem.
Žalostný výkon opět podali Guerrero a Bichette. Právě tito dva hráči momentálně stojí Jays výhry ve vyrovnaných zápasech.
Jays jsou nyní na 23. místě v počtu R za utkání (3,52).
Kouč Schneider ale situaci komentoval takto: "Je to jen otázka času. Jen je potřeba být nápomocný. Všichni ví, jaká je síla týmu, ale zabere to chvíli času, než se tým rozjede. Potěšující je, že jsme tam, kde jsme, aniž by tým nastartoval všechny válce motoru."
Novinky:
Kevin Kiermaier byl umístěn na 10d-IL.
Tabulka:
Toronto Blue Jays jsou nyní s bilancí 13-12 na čtvrtém místě v divizi a ztrácí 1,0 na WC. Před nimi jsou Orioles (+2,5), Royals (+1,0), Red Sox a Tigers (-).

26/162
Toronto Blue Jays 1, Kansas City Royals 2

Utkání bylo přerušeno po polovině šesté směny (bylo tedy odehráno 5+ směn) kvůli hustému dešti a blížící se bouřce. V té chvíli Toronto prohrávalo o jeden Run a nedostalo příležitost zápas zvrátit ve svůj prospěch.
Bohužel tedy BJ dobře rozehranou sérii s přímým konkurentem na postup do playoffs prohráli.
Defenzíva:
Nadhazoval SP Berrios.
5,0 IP, 3 H, 2 ER, 1 K, 3 BB
Berrios neuhlídal Pereze, nahrál mu slurvem (81 mph) na HR a 2 RBI. Na první metě už měl Pasquantina.
Nadále ale už pak házel dobře. V poli hráli obránci velmi pozorně.
Ofenzíva:
SP Ragans.
3 hity, 3 BB, 1 R
Ragans zpomaloval hru, na moundu měl velké problémy s pohybem.
Toronto si opět zapsalo hodně LOB. 5 za 6 směn. 
Dobře odehráli: Turner, Clement a už tradičně Varsho.
Novinky:
RHP (SP/RP) Bowden Francis byl odeslán na IL (pohmožděné předloktí)
Z Buffala byl povolán LHP Brendon Little.
Tabulka:
Toronto Blue Jays jsou na 500.
V divizi se dělí o poslední místo s Tampa Bay Rays.
Na PO WC ztrácí 1,5 zápasu.
Před nimi jsou Yankees (+2,5), Royals (+1,5), Tigers, Red Sox (0,5), Rangers (1,5)


27/162
Los Angeles Dodgers 12, Toronto Blue Jays 2

Toronto si připsalo čtvrtou porážku v řadě a prochází obdobím těžké krize. Dodgers si s BJ dělali doslova, co chtěli. Diváci hlasitě bučeli na Ohtaniho, se kterým mnozí fanoušci po vzájemných předsezónních zásnubách už počítali v torontském dresu.
Defenzíva:
SP Chris Bassitt zmizel rychle z moundu se smutkem protaženým obličejem. Hráči LA ho tvrdě vyškolili. Vše začal už v první směně Ohtani, kterému bučení těžkou hlavu nedělalo, a zaskóroval HR.
Katastrofální výsledky Bassitta: 2,2 IP, 9 H, 7 R, 7 ER, 3 BB, 4 K, 2 HR to vše na 77 hodů.
Také RP se nijak extra nedařilo:
Richards - 1 HR.
Little - 5 hitů pro 3 ER
Lépe házeli Swanson, Mayza a Pearson. Na změnu skóre už ale bylo při zcela mizerné produkci v útoku pozdě.
V poli hráči nijak extra nechybovali, zkrátka nadhazovači Toronta zcela zaostávali za pálkaři Los Angeles.
Ofenzíva:
Pokud mluvíme o útoku, dá se říci, že mluvíme prakticky výhradně o C Danny Jansenovi a 2B Cavan Biggiovi. Jansen zaskóroval svůj letošní první HR, byl 4/2, Biggio si připsal R při dvou BB.
Obecně vzato, ofenzíva prochází extrémní krizí. Čelo rotace, které by mělo táhnout tým za úspěchem, těžce selhává a tým se spoléhá na to, že něco-cosi uhraje druhá půlka rotace. Springer-Guerrero-Bichette zakončili zápas s výsledkem 10/1.
Novinky:
LHP Ricky Tiedemann povolaný z Buffala zůstane ještě minimálně 7 dní mimo hru se skřípnutým meziobratlovým nervem
Tabulka:
Začíná vypadat nevábně.
Toronto Blue Jays jsou poslední v divizi s bilancí opět mínusovou 13-14 a na WC PO ztrácí 1,5 zápasu

28/162
Los Angeles Dodgers 4, Toronto Blue Jays 2

Bohužel, Toronto na Dodgers momentálně nemají. Před opět vynikající návštěvou bylo za 2 hodiny a 50 minut vymalováno. Kikuchi nadhazoval znamenitě, ale Dodgers mají v rotaci tak obrovskou sílu, že nějaké hity jim i sebelepší pitcher povolí. Naopak, SP Glasnow neměl s rotací BJays velkou rachotu. BJays zkouší možné i nemožné, aby se dostali z těžké deky, která na nich leží.
Defenzíva:
SP Kikuchi - čekali jsme možný zázrak, ale ten se nekonal. Nicméně Kikuchi nadhazoval výborně. 6,0 IP, 9 H, 4 R, 4 ER, 0 BB, 3 K. Podle čísel to tak nevypadá, ale Kikuchiho výkon byl opravdu výborný.
RP Cabrera, Garcia (jako vždy) i Romano nadhazovali dobře. Romano ale pustil na mety hráče, takže ho Schneider stáhl a poslal na mound k získání třetíhou outu Pearsona.
V týmu soupeře opět nastoupil Ohtani, který proti Kikuchimu předvedl zatím nejrychlejší odpal v letošní sezóně MLB (119,2 mph), a také svůj nejrychlejší odpal v kariéře.
Ofenzíva:
"Dneska všechno fungovalo," řekl SP Tyler Glasnow. Glasnow vede ligu v počtu strikeoutů (53) a počtu odházených směn (43). Kouč Dave Roberts řekl, že jeho svěřenec byl dnes fantastický.
BJays zdramatizovali zápas až ke konci. 2 R si připsali v sedmé potažmo deváté směně. Během utkání stahovali 6 hráčů z met. Nejbolestivější to bylo zejména v poslední směně, kdy se mohli na soupeře dotáhnout, nebo ho při šťastném odpalu i překonat.
V rámci experimentů dnes nenastoupil na první pozici Springer.
Vršek rotace vypadal takto:
Bichette, Guerrero, Varsho, Turner. Nikoho nepřekvapilo, že všichni čtyři byli 4/0.
Tragédie.
Novinky:
RP Chad Green - přibližně za týden se vrátí
SP Ricky Tiedemann - d2d
SP Alek Manoah - podle manažera Scheidera si vyzkouší ještě min jeden zápas v Buffalu
RP/SP Bowden Francis - IL, ještě min 12 dní ho neuvidíme
CF Kevin Kiermaier - bude hrát v pondělí proti Royals
Tabulka:
Jen dva týmy mají nyní sérii 5 L. Toronto a Miami (5-22). 
BJays ztrácí na postup do WCPO: 2,5 zápasu.

29/162
Los Angeles Dodgers 1, Toronto Blue Jays 3

Fantastický baseball!
Strhující drama, ve kterém se SP Kevin Gausman konečně předvedl ve formě, v níž bych ho rádi viděli. Gausman udržel na řetězu elitní pálkaře LA Dodgers a BJays vybojovali neobyčejně cenné vítězství.
Defenzíva:
Gausman po utkání řekl, že si velice přáli uhrát pro skvělé fanoušky alespoň jednu výhru a nebýt smáznuti Dodgers je úspěch.
Uhrál: 7,0 IP, 5 H, 1 ER, 1 HR, 5 K, 0 BB.
Gausmanovi také vydatně pomohlo pole. V outfieldu předvedla úžasné zákroky kompletní trojice hráčů LF Schneider (ten se na LF velmi dobře zabydlel, pozice mu sedí lépe než 2B), CF Varsho (jeho catch proti Ohtanimu byl dost neuvěřitelný), RF Springer (předvedl nejlepší obranný zákrok dne v kritické osmé směně).
Dodgers se dobrovolně nevzdali a ačkoliv jim utkání nevyšlo, stále ještě to byl odhodlaný sok. V osmé směně mohli Dodgers otočit zápas ve svůj prospěch. Nejprve proti RP Garciovi a potom RP Mayzovi. Closer Romano odvedl dobrou práci.
Celkově rozhodly fastbally Gausmana: "Dneska pracovaly v můj prospěch, soupeř nečekal, že je budu využívat v takové míře."
Freeman, Kanaďan, ve skužbách LA, řekl: "Když je fastball dobře umístěný, je to prostě dobrý hod, nehledě na to, jak často je používán a jakou má rychlost. A Gausman dnes umístil většinu fastballů přesně, kam potřeboval."
Freeman byl ale jediným hráčem, který se prosadil a zaskóroval HR.
Ofenzíva:
Prim hrál Kirk. 3/3, R, RBI, HR.
Nedařilo se opět Springerovi. Bichette měl odpal po 18 neúspěších v řadě, čímž vyrovnal své maximum. Soustředěně hrál Guerrero - 2 H (za očekávanými výkony ale zaostává zatím hodně)
Novinky:
Sérii proti KC Royals v Torontu začne SP Yariel Rodriguez.
Tabulka:
Toronto BJ jsou nyní 14-15 (.483).
Na poslední postupové místo do WCPO ztrácí 2,5 zápasu.