MLB Opening Day 2024

28.03.2024

Začíná nová sezóna MLB.
Fanoušci mají mnoho důvodů, proč se těšit.
Jako pokaždé se očekává, že to bude nejúžasnější sezóna v historii MLB, psané od roku 1871.

Thriller

Baseball je fantasticky napínavý sport. Má tu smůlu, že sám sebe tak neprezentuje. Mezi velkými americkými sporty je jako nejnapínavější thriller bez atraktivního obrázku na obálce. Na první dobrou čili letmý nezasvěcený pohled, může neinformovanému fanouškovi připadat jako nudný. Je to šílená chyba na obou stranách. Baseball se nyní snaží přiblížit fanouškům, ale stále by mohl udělat více pro své zatraktivnění. Mnohem větší chybu ovšem dělá sportovní fanoušek, který si nechá neuvěřitelně napínavý sport a vnitřně dynamickou sportovní podívanou utéct.

Baseball bohužel, více než ostatní sporty, vyžaduje dobrou znalost prostředí, pravidel, taktiky a strategie ve hře, techniky hodů a odpalů a v neposlední řadě slabých a silných stránek klíčových hráčů. Nejlépe všech hráčů, při nejhorším alespoň všech klíčových. Jen v takovém případě fanoušek má možnost plně ocenit strhující momenty, ve kterých proti sobě stojí nadhazovač a pálkař, a ve kterých se "nic" nestane.

Baseball je sport bez časového omezení, takže nikdy nevíte, jak dlouho se ještě bude hrát.
To je potřeba vysvětlit a předvedu to na ledním hokeji. Pokud váš oblíbený tým vede 7-0 ve třetí třetině utkání, v čase 00:01 (tedy jednu sekundu do konce zápasu), máte jistotu, že si tým připíše výhru. Za jednu sekundu sebelepší soupeř nezaskóruje sedmkrát. V ledním hokeji to nejde. V baseballu ano. Naprosto reálně. 

Asi si říkáte, že s tím příkladem jsem to trochu přehnal. Ani náhodou. Přesně naopak. Každou, doslova každou, sezónu k minimálně jednomu takovému utkání dojde. A já už na ně mám čich. Tu zradu už cítím. Bod obratu. Takže není to football ani lední hokej, nýbrž baseball, při kterém dokáži totálně ztratit nervy, sebekontrolu a ovládání se. Upřímně vám řeknu, že NFL, NBA a NHL dohromady nedokáží být tak nervy drásající  podívaná jako utkání MLB.

Pořádná porce zábavy

Týmy čeká dlouhá jízda. V sezónní schedule mají naplánováno 162 utkání. Hraje se od konce března do konce září. Nepřetržitě. Prakticky každý den. V říjnu se hrají zápasy play-offs a finále, kterému se říká světová série. Postoupit do říjnových utkání není snadné, postupový systém je krutý.

Tím, že je zápasů hodně, hráče svého oblíbeného týmu zpravidla poznáte lépe než některé příbuzné. Budete s nimi zažívat vítězství i prohry, úspěšné série i vleklé krize. Přijdou zranění. Ta vás budou také bolet, ačkoliv zřejmě ne tolik jako konkrétní hráče.

Nevím, kolik přesně nyní stojí MLB.tv (zápasový gamepass) peněz, ale jsem si jistý, že zakoupení se každému fanouškovi vyplatí. Předně existuje verze "follow your favourite team", takže si nemusíte pořizovat televizní sezónu za plnou palbu. V rámci MLB.tv máte k dispozici řadu velice zajímavých pořadů o historii, současnosti a budoucnosti baseballu.

Baseball na stránkách gogorna.cz 

O baseballu budu psát na svých stránkách. Konkrétně v sekci Cyanocitta Cristoronto.
Návštěvníky seznámím s pravidly. S technikou hry. S taktikou a strategií.
Zápasů je hodně, takže sice o každém utkání bude záznam, ale víceméně kusý. S krátkým, povšechným popisem a jedním vybraným momentem (klíčovým), zpravidla klíčovou směnou (inning). Klíčový moment bude uveden tímto obrázkem:

Já fandím Toronto Blue Jays

Já fandím Toronto Blue Jays, ale nikomu nechci svůj oblíbený tým vnucovat. Oslovuji zejména fanoušky Buffala. Buffalo nyní tým v MLB nemá. Tým Buffalo Bisons hraje nejvyšší nižší soutěž. Zároveň momentálně funguje jako tříáčková farma právě pro Blue Jays. Moje fandění Torontu s tímto faktem ale nemá vůbec nic společného. Je to jen shoda náhod.

Rád na těchto stránkách ale přivítám také čtenáře (fanoušky) jiných MLB týmů. Fanoušci v Buffalu se zpravidla dělí na tři velké tábory.
Nejvíce buffalských fanoušků v MLB fandí New York Mets, New York Yankees a právě Toronto Blue Jays.
Výběr je výhradně na vás, mně nepohorší žádná vaše volba.

Na co se těšit nejvíce?

1.
Nejlepší hráč baseballu dneška, Japonec Shohei Ohtani, přestoupil za historicky největší peníze (cca 80 mil. USD ročně) do týmu LA Dodgers.

Je to největší kontrakt v historii velkých sportů v USA. Hodně peněz? Vyplatí se to? 
To je složitá otázka, protože Ohtaniho může zastavit zdraví. V opačném případě se domnívám, že se nejedná o příliš velké peníze.
Za 150 let baseballu zde tak dobrý hráč nebyl a dalších 150 let zde tak dobrý hráč pravděpodobně nebude. Šance na to, aby se během pouhých 300 let objevil tak výjimečný hráč hned dvakrát je krajně nepravděpodobná. 
80 mil. USD ročně je hodně a málo zároveň. Nejvíce sedí názor, že je to akorát. Zdravý Ohtani má dle mého názoru přesně hodnotu okolo 80 mil. USD.
Tým platí 40 mil. USD za útočníka Ohtaniho a 40 mil. USD za obránce Ohtaniho. A to už není tolik.
Dále platí 50 mil. USD za to, že Ohtani hraje na straně Dodgers a 30 mil. USD za to, že Ohtani nehraje v týmu proti Dodgers. I za to se vyplatí zaplatit, pokud má tým ambice vyhrát ve světové sérii - a to Dodgers mají.
Pro hokejové fanoušky, kteří patrně nechápou, že Dodgers platí Ohtanimu tolik, kolik je rozpočet na všechny hráče jednoho týmu NHL dohromady, vysvětlím velice krátce, co Ohtani přináší jako hráč.
V hokeji hraje v jednom okamžiku i obrana i útok. V baseballu tomu tak není. Za tým hraje v jedné chvíli buď obrana, nebo útok. Hráč tedy hraje i v útoku i v obraně. Nejcennější hráčem obrany v hokeji je brankář, nejcennějším hráčem obrany v MLB je nadhazovač (pitcher). Nejcennějším hráčem útoku v hokeji je střední útočník prvního útoku, v MLB je to power hitter na pálce.

Co umí Ohtani?

V obraně může hrát kdekoliv v poli, na vnitřním i vnějším parametru. Hlavně je ale vynikající nadhazovač. Nadhazovači jsou tři. Nejcennější jsou starteři a Ohtani je výborným starterem. Pak jsou relieveři a nejcennějším relieverem je closer. Ohtani je vynikajícím closerem. Hází míčky rychlostí 100+ mil v hodině, pokud je to potřeba.
Z hlediska obrany je to tedy špičkový brankář, který pravidelně útočí na cenu Vezina.
Také ale umí vzít do ruky normální hokejku a je schopen být součástí prvního obranného tandemu.

V ofenzívě patří k nejlepším pálkařům na světě, takže se vyplatí ho umístit na trojku-čtyřku v rotaci. Umí rozhodnout svým výkonem celá utkání.
Z hlediska útoku je tedy středním útočníkem, který útočí na titul nejlepšího střelce v NHL a také na další tituly - nejlepší nahrávač,  s nejlepším +/- poměrem. 

Pokud bych tedy případ Ohtani převedl do trochu absurdního případu hokejového hráče, je to jako by Dominik Hašek vychytal čisté konto a ještě chodil na přesilovky v centru první řady a byl nejlepším střelcem týmu.
Sledovat Ohtaniho bude prostě zajímavé. A bude se o něm hodně mluvit. V dobrém i špatném.

2.
Obhájí Rangers titul?

Texas Rangers loni vyhráli a bylo z toho velké překvapení. Letos samozřejmě jako obhájci patří do širšího kruhu favoritů.
K loňsku jen tolik - žádný tým na konci sezóny neměl takovou formu jako právě Rangers. Nemyslím osobně, že měli nejlepší tým v lize, to ani náhodou. Konec sezóny je ale zastihl zdravé a ve vynikající okamžité formě. To se letos nebude opakovat. Myslím, že je to skutečně nepravděpodobné. 
V této souvislosti se vzpomínají absence  Jacob deGroma a Max Scherzera do úvodu soutěže, ale já si nemyslím, že by to mělo mít velký vliv na jejich výkony.
Rangers budou hrát dobře, budou patřit k top týmům, ale celkově nevyhrají.
Obhájit není snadné, naposledy se to podařilo Yankees v sezóně 2000. A to už bude bezmála čtvrt století.

3.
Fenomén Dodgers


LA Dodgers chtějí titul za každou cenu. Přivedli kromě Ohtaniho také další vynikající hráče:  Tyler Glasnowa,  Yoshinobu Yamamota (hned v prvním utkání, které se hrálo v korejském Soulu, vybuchl) či  Teoscar Hernándeze.  Postavili si tým snů, ale bude fungovat?
Konkurence je silná a myslím, že minimálně tři týmy jsou stejně dobré: NY Yankees a Atlanta Braves či dokonce lepší, Baltimore Orioles. 

4.
Implementace nových pravidel


Zápasy se znovu zatraktivní a součástí toho je další zrychlení. Loni byl zaveden časový limit pro nadhoz a letos MLB opět přistoupila k další úpravě. Časový limit se začne počítat od okamžiku, kdy Pitcher dostane míček do ruky (loni to bylo jinak, Pitcher musel mít míček v ruce a nacházet se zároveň na moundu - místu pro nadhoz, takový pahrbek na hřišti). Časové limity se velice osvědčily.
Úprav pravidel je nicméně několik (například širší dráha pro runnera atd.) a můžeme se jim věnovat v průběhu sezóny.

5.
Orioles


Uvidíme, jak se bude vyvíjet nová sezóna, ale osobně se domnívám, že začíná éra nové dominance v MLB. Do role tyrana se postaví Baltimore Orioles. To není dobrá zpráva pro týmy v naší divizi, ale nedá se nic dělat.
Určitě bude zajímavé sledovat, jak se s rolí favorita Orioles popasují. V jejich případě se jedná o přirozený vývoj, jaký je ukázkový pro tým, který začíná od nuly. Tým Baltimore byl několik sezón extrémně neúspěšný, postupně budoval mladý tým a loni už byl podle mého názoru nejsilnější v celé lize.
Jak si povede letos? To je otázka.

6.
Braves a Astros

Mnozí favorizují Braves. Tým mají vynikající. Totéž platí i o Astros.
Braves vyhráli titul v sezóně 2021 a cítí se ukřivděni, že v letech následujících na úspěch nedosáhli.
Astros vyhráli titul v sezóně 2022 a mají stejné pocity z toho, že se jim loni nepodařilo titul obhájit.
Oba týmy jsou velice silné.
Jak se jim letos povede?

7.
Co je s Yankees?


Co by s nimi bylo? Nic. 
Prostě tým, který má na kontě 27 titulů, si nemůže dovolit nepostupovat do říjnových zápasů (PO) na pravidelné bázi. Naposledy nepostoupili do PO dva roky po sobě v sezónách 2013 a 2014. Prostě, jim se tyhle věci nepromíjí. Navíc loni skončili až na čtvrtém místě v divizi. Co dělat?
V začátku sezóny jim bude chybět úžasný P Gerrit Cole, ale na druhou stranu si přivedli svého vysněného hráče, Juan Sota. Jo a nezapomínejme, stále ještě mají Aaron Judge.

8.
Phillies

Kde se vzali, tu se vzali.
Loni jim to nevyšlo, ale letos už si světovou sérii uniknout nenechají. Posichrovali si služby Zack Wheelera a Aaron Noly. Vážně nastal jejich čas? Mnozí odborníci tvrdí, že letos nenajdou konkurenci.

9.
D-backs půjdou pro titul


Ještě jsme nemluvili o Arizoně. Už loni prohráli ve Světové sérii a na letošek výrazně posílili. Dokáže je někdo zastavit nebo alespoň zpomalit?
Přišel Eduardo Rodriguez!
A ještě Joc Pederson!
A také Eugenio Suárez!
Jak proti nim asi budou ostatní týmy hrát? Má to vůbec cenu se o něco snažit?

10.
Twins


Loni patřili k největším překvapením a letos chtějí na své úspěchy navázat. To jako chtějí být ještě lepší? Tak to snad ne. Leckteří odborníci tvrdí, že mladý tým za rok nabral síly a letos bude patřit k největším favoritům celé ligy.

11.
Budeme to my a ne ti výše uvedení.

Je tu ale řada dalších týmů, které mají velké ambice. Mnohem větší, než jaké jim znalci přisuzují.
K favoritům budou patřit Toronto Blue Jays, Tampa Bay Rays, Seattle Mariners a také San Diego Padres.
A jak bychom mohli z širšího okruhu favoritů vyškrtnout Chicago Cubs a San Francisco Giants? Asi sotva.

A nezapomínejme na Cincinnati Reds, Pittsburgh Pirates či St.Louis Cardinals, . Právě o nich se mluví jako o pravděpodobných černých koních soutěže.
A co nejbohatší tým soutěže, New York Mets? Ti nebudou chtít zůstat další rok bez PO.
A co Boston Red Sox? Loni šli výrazně nahoru a letos by měli hrát vespod? Dobrovolně to určitě neudělají.

12.
Začátek je dobrý pro každý tým

Na konci sezóny bude slavit jen jeden tým a jeho fanoušci. Stojíme ale na začátku sezóny, takže nárok na to se těšit mají fanoušci všech 30 týmů v MLB.