Neblázni!

31.10.2023

Sabres odehráli 9 utkání řádné sezóny 2023/24 a to znamená, že za sebou mají jednu desetinu zápasového rozpisu. Přesněji 11% (i tak zaokrouhleno), budu-li chtít být hnidopich. A i když jsme v hokejové hale, pohybujeme se na tenkém ledě, protože jsme v Buffalu. Kde jinde by se mohl led prolomit po 9 utkáních?

Inspirace k tvorbě článku

Pravda je jednoznačně taková: během prvních dvou měsíců řádné sezóny není možné si vybojovat účast v playoffs, je ale celkem snadné si za tuto relativně krátkou dobu vstupní dveře do playoffs spolehlivě uzavřít.

Takže článek není motivován snahou kárat fanoušky, kteří si zoufají a vyjadřují své beznadějné prognózy. Jasně že právě naopak jsem na jejich straně. Jen bych je chtěl malinko naplnit optimismem. Ještě pořád je vše před námi. Myslím tím, že celá sezóna je před námi.

Sabres začali novou sezónu nemálo hůře, než jsme čekali, nebo spíše doufali. Ovšem odehráno je zatím jen DEVĚT zápasů sezóny, takže to úplně poslední, čím bychom se měli zabývat, je házení flinty do žita. 

Po prvních 9 utkáních Sabres nejsou na pozicích, kde bychom je rádi viděli. A jsme svědky herních jevů, se kterými pochopitelně nejsme spokojeni. Ve všech fázích hry. Zároveň ale Sabres, ve většině ne-li ve všech zápasech, také předvedli hru, na které mohou postavit výkony v další části sezóny. A budou úspěšní. Úspěchem nebude jen postup do PO, ale hlavně sestavení opravdu silného týmu.

Bodový stav po 9 odehraných utkáních

2 týmy (Detroit a Carolina) mají odehráno 10 utkání, zbytek 8 respektive 9 utkání. Sabres nyní ztrácí 4 body v Atlantské divizi na postupové třetí místo. 3 body ztrácí na poslední postupové Wild card místo. 

S ohledem na malé množství odehraných zápasů a naopak na zvýšení frekvence zápasů v této části sezóny, se tabulka rychle a dramaticky mění. Prokousávat se tabulkou vzhůru není snadné, ale stačilo by vyhrát 4 utkání z 5, což je plně reálné, a Sabres by se okamžitě objevili na postupových pozicích.

Sabres nyní čeká těchto pět zápasů:
@ Philadelphia Flyers
vs Philadelphia Flyers
@ Toronto Maple Leafs
@ Carolina Hurricanes
vs Minnesota Wild

4 zápasy z toho jsou se soupeři z naší, tedy východní, konference. Případné prohry by byly pro Sabres ranou oboustranným ostřím. Carolina má v mnoha směrech nejlepší herní statistiky v celé lize, takže to bude nejtěžší oříšek pro Sabres. Sabres ale umí překvapit, takže i na tento zápas se můžeme těšit a jít do něj s otevřeným hledím. Na druhou stranu, všechny tři ostatní týmy se stejně jako Sabres potýkají se svými vlastními krizemi, takže v tomto případě platí pro tým z Buffala spíše povinnost bodovat (no, Sabres ale umí bohužel i tady překvapit).


Bojíme se, těšíme se

Slabina: Brankáři

Pravidelně se v názorech skloňuje otázka kvality brankářů Sabres. Nejen v této sezóně. Sabres už v podstatě celou dekádu hledají brankářskou oporu. V principu má tým k dispozici dvě cesty, jak si služby opravdu kvalitního brankáře zajistit: přivést si ho jako volného hráče z FA, tradovat pro něj, nebo si ho nadraftovat a vychovat. Obě cesty jsou schůdné. Obě nesou přiměřené riziko, první finanční (a většinou i logické, protože žádný tým se dobrovolně nevzdá služeb kvalitního brankáře) a druhé časové (týmům často chybí ochota investovat čas do rozvoje mladého brankáře, jehož budoucí výkonnost na vrcholné úrovni je nejistá).

Sabres vyzkoušeli od začátku řádné sezóny 3 gólmany. Probereme si je postupně a abych žádnému z nich nenadržoval, seřadíme je podle abecedy.

Eric Comrie (28 let) má ze tří zápasů dobré statistiky, GAA 2,45 oproti ligovému průměru 2,93 a procentuální úspěšnost při 70 střelách 91,4% oproti ligovému průměru 90,2% při průměrnému počtu 114 střel. Další důležité kritérium vyznívá pozitivně: 26 střel ze slotu zachytil v 80,8%, oproti ligovému průměru 30 střel s úspěšností 76,6%.

Popis obdržených branek:

Proti Islanders
- Nedlouho před koncem herní doby Ostrované vyhráli buly, od modré velmi nepřesně vystřelili a puk nechtěně usměrnil za Comrieho Clifton. 
Proti Canadiens
- Celý problém začal už v útočné třetině. Dahlinovo lehkovážné stažení puku pod sebe vystihl soupeř a puk vypíchl. Hra se přenesla až před branku Comrieho, ale tísněný Slovák Juraj Slafkovský ještě dobře nezakončil. Skončil na ledě za brankou. Canadiens u puku dlouho nezůstali a k pokojné rozehrávce po vystřídaní se dostali domácí. Puk vyvezl Dahlin a přihrál ve středím pásmu rozjetému Peterkovi, který byl ale obklopen protihráči. Přihrávku sice byl schopen převzít, nicméně si chtěl puk posunout tak, aby ho měl pod lepší kontrolou. Posun puku skončil na bruslích protivníka. Stalo se tak před zraky jeho spoluhráčů, kteří tam měli možnost okamžitě zareagovat a ve třech lidech se otočit do protisměru. Také obrana šavlí ale byla dobře zformována a první střelecký pokus nebyl nebezpečný, dorážce zabránil obětavě se vracející Jost. Puk ovšem zůstal na hokejkách Canadiens. Na střelu od modré si brankář Comrie hodně vyjel, aby viděl kolem clonícího útočníka, branku nechal nehlídanou. Zmenšení střeleckého úhlu sice vedlo k vyražení puku, ale nekontrolovaného a ve špatném úhlu přímo do rány najíždějícího Barrona.
Akce Montrealu začala za vlastní brankou, na dvě přihrávky překonali bílí naši nevyztuženou obranu středního pásma a rychle se dostali před brankáře Comrieho. Pearson naznačil obkroužení branky ale na poslední chvíli puk vrátil na bližší straně do předbrankového prostoru. Polostřela Savarda trefila Comrieho a o hráče samotného se postaral pohotovým zablokováním obránce Johnson. Comrie ale nedostal puk pod kontrolu a včas ho nepřikryl lapačkou. Důrazný Gallagher měl bohužel osamocen dost prostoru a času, aby na dvakrát došťouchal puk mezi betony brankáře za jeho záda.
V přesilové hře hráči Montreal dobře kombinovali, nicméně aktivní přístup obránců k hráči na puku byl stále vidět. V klíčový okamžik před gólem ale Canadiens kombinaci ještě o kousek zrychlili a to rozhodlo. Zřejmě nacvičený signál provedli skvěle a Pearsonovi vyšla také koncovka. Do konce utkání zbývalo ještě dost času, ale tímto gólem Canadiens efektivně zápas rozhodli ve svůj prospěch.
Proti Devils
Devils rychle vyrovnali. Vedli rychlý protiútok do připravené obrany Sabres. První střelu Comrie betonem vyrazil v dobrém úhlu mimo branku, ale první se k puku dostal soupeř. Puk zpoza brankového prostoru vrátil až do poloviny útočného pásma na hokejky svých spoluhráčů. Také další střelu Comrie vyrazil, ale v tomto konkrétním případě ho za zákrok nemůžeme pochválit, protože puk měl nejen vyrazit, ale za každou cenu udržet. Vypadlý puk zůstal v brankovišti. Další chybu přidal Clifton, který si při práci v brankovišti nepočínal dostatečně důsledně a povolil Holtzovi dorážku.
- Ve hře 4n4 Dahlin rozjížděl z vlastního pásma novou akci Šavlí. Byl lehce tísněn forčekujícím protihráčem, ale určitě ne natolik, aby měl zkazit krátkou přihrávku k mantinelu. Bohužel, přesně k tomu došlo. Samuelsson byl příliš rozjetý na to, aby mohl nepřebírat puk přes tělo a to se mu stalo osudným. Místo aby puk rychle přikryl před dorážejícím hráčem nohama a tělem, pokusil se situaci vyřešit čistě hokejkou a puk si do lepší pozice k mantinelu, dále od protihráčů, stáhnout. Nabízené šance Ďáblové využili. Přesněji Bratt, který zisk puku zpeněžil vyrovnávací brankou v samostatném nájezdu.

Devon Levi (21 let) nemá zatím ve 4 utkáních statistiky na té úrovni, jak bychom potřebovali. GAA 3,26 oproti ligovému průměru 2,93. Při 118 střelách - 89% úspěšnost, ze slotu 29 střel - jen 69% úspěšnost.

Popis obdržených branek

Proti Rangers
- Na obou stranách jsme čekali na vyloženou šanci. Po chybě obrany a brankáře se v čase 3:47 ujali vedení hosté gólem Lafreniéra, 0-1.
- Ve třinácté minutě zápasu byl přísně vyloučen Zach Benson (9) za hákování a při další chybě defenzívy a brankáře se k teči dostal nebráněný Kreider a puk skončil v síti, 0-2.
- Utkání bylo definitivně rozhodnuto v polovině závěrečné části. Za podražení byl vyloučen Trocheck a našim početní výhoda nabízela možnost snížení. Jeff Skinner (26) trefil tyč, ale byl to náš rival, kdo se mohl radovat. Ve vlastním oslabení podruhé v zápase skóroval Kreider a fakticky ukončil buffalské snažení, 1-4.
Proti Islanders
- Sabres se rychle vrátili do pozice lépe organizovaného týmu na ledě a bylo jen otázkou času, kdy se střelecky prosadí. Bohužel propadli v jednom okamžiku na modré čáře, obránce Connor Clifton (75) neudržel puk, Sabres jako by na krátkou chvíli zapomněli na zadní kolečka a rychlý protiútok skončil gólem Islanders, 0-1.
- Ale byli to nakonec opět Ostrované, kteří dali gól. V nepřehledné situaci před brankou si nešťastně srazil nohou puk do sítě obránce Connor Clifton (75), 0-2. 
- Obligátní nedáš-dostaneš opět zaúřadovalo. Trajektorie Cizikasem tečované střely obránce Pelecha končila za zády brankáře Šavlí.
Proti Lightnings
- Nenápadná akce Lightnings, obrana Sabres se ani na několik pokusů nedokázala vymanit z krátkého sevření soupeře, postupně se o vyhození neúspěšně pokoušeli Clifton, Jokiharju a Cozens. Puk zpoza branky nakonec doputoval houštinou hokejek k Hagelovi, který z téměř ideálního střeleckého úhlu namazaný puk propálil do branky.
Těsně před koncem utkání se soupeři podařilo zachytit u mantinelu touš, který nedoputoval ke Skinnerovi a dostal se z dosahu Tucha. Přihrávka v zoufalství naslepo před branku neměla najít adresáta, protože tři obránci domácích měli mít situaci pevně pod kontrolou. Bohužel se situace vyvinula tak, že se puk odrazil opět k mantinelu a následovala další přihrávka naslepo. Tentokrát už přečíslení před brankou vytvořili hráči Lightnings a Hagel, navzdory snaze Powera, Dahlina a dojíždějícího Thompsona, skóroval.
Proti Flames
- Sotva se začalo hrát, už jsme zaznamenali jednu nedůslednost naši obrany, kterou protivník nemilosrdně potrestal. Střelu od modré vyrazil brankář Levi pravým betonem, ale úplně vůbec netušil, kde puk skončil. Zdá se pravděpodobné, že puk na betonu necítil a získal pocit, že touš vyrazil levým betonem a směrem vpravo či úplně za branku. Tím směrem ho také hledal pohledem. Hra se ale nadále rychle odvíjela na druhé straně a této nepozornosti využil Huberdeau, který puk vrátil v podobě stříleného pasu před branku. Dezorientovaný Levi si puk nešťastně srazil bruslí do branky. Vinu nesou také obránci, kteří nebyli schopni prostor před brankou uhlídat.
Nedůslednost, nedůslednost a ještě jednou nedůslednost. Všechno začalo, když Tuch u mantinelu ve výhodné pozici prohrál osobní souboj a hru nepřenesl do středního pásma, stejnou příležitost měl o chvilinku později Skinner, ale nepřesně přihrával napříč pásmem, takže puk znovu neopustil naši obrannou třetinu a úplným vrcholem pak byla lajdácká rozehra Thompsona. V důsledku těchto nedodělků se Plameny snadno uchytily v útočném pásmu a jejich dobývání branky získalo na rychlých obrátkách, takže nebylo divu, že akce skončila kombinací se zakončením do prázdné branky.
Benson a Dahlin neudrželi útočné pásmo, hra se rychle převalila do obrany Šavlí. Přečíslení 3 na 2 sehráli Flames znamenitě a Levi se v brance přesunul směrem k zakončujícímu hráči opravdu pomalu. Na pohotovou střelu nezareagoval lapačkou včas.
Hlasatel ještě anoncoval vyrovnávací gól Sabres, když se třetí lajna Sabres nedokázala vymanit z tlaku Calgary. Clifton a Mittelstadt k tomu měli blízko, zaváhali a všichni víme, jak šikovný je Adam Růžička. Z těžkého úhlu český útočník prostřelil Leviho, který měl na gólu stejnou míru "zásluh".

Ukko-Pekka Luukkonen (24 let) má ve 3 zápasech GAA 2,84 a úspěšnost 91,5% při 82 střelách (ze slotu 81% proti 21 střelám). Vychytaná nula proti Avalanche. To jsou velmi slušná čísla a výsledky.

Popis obdržených branek

Proti Devils
Sabres dostali výbornou příležitost ke skórování, ale přesilovou hru nejenže nevyužili, sami byli za liknavou hru potrestáni gólem. Cozens odehrával puk od zadního mantinelu poslepu zpátky na modrou na Dahlina, ale přihrávce chyběla přesnost, měli k ní stejně blízko Dahlin i bránící hráč New Jersey Haula, kterému stačilo do puku šťouchnout a v podstatě okamžitě ujížděl sám na branku, kterou už v té chvíli hájil Luukkonen namísto zraněného Comrieho. Haula předvedl ukázkový dlouhý blafák na lapačku Luukkonena.
Devils odehráli vynikající přesilovku. Po minutě hry se Sabres podařilo vystřídat jen dva hráče a výrazný tlak korunovali hráči v tmavých dresech (netradičně černých) gólem. Slabší střela od modré, kterou vyslala mladá hvězda domácích Jack Hughes si našla cestu do sítě. Těžko se můžeme posoudit, jaký výhled měl Luukkonen těsně před střelou, ale dá se říci, že přestože v trajektorii střely bylo položeno několik hokejek, přesně v okamžiku třely měl výhled volný a rána byla sice dobře umístěná, ale nebyla ani velká, ani tečovaná a už vůbec ne ve výsledku nechytatelná.
- Sabres se z vyrovnání dlouho neradovali. Devils se drc hrc prokousali do obranného pásma hostů, ale tam se jim podařilo hodit kotvu. Nahozený puk od modré prošel stádiem tečování a od nohou nejprve bránícího Samuelssona a pak Haula, stojícího na hranici brankoviště, se dostal za záda brankáře Luukkonena. 
Proti Senators
- Dělovka Hamonica od modré skončila na tyči, od které se puk odrazil k do strany k Chychrunovi. Před ním zela prázdná branka, protože Luukkonen byl hodně vyjetý z branky. Nicméně gólman se rychle vracel do dobrého postavení proti nové hrozbě. Chychrun ale vystřelil dostatečně pohotově. Střela trefila pravou ruku Luukkonena, jenže dostatečná razance jí zajistila průchod do sítě.
Šavle se po buly v obranném pásmu nedostaly k puku a umožnily ottawským hráčům rozehru od modré, střílený centr před branku zachytil pozoruhodně čistě šikovný Tarasenko. Bleskově se zorientoval a nekompromisně zaskóroval do "opět" opuštěné branky dost daleko vyjetým Luukkonenem.
Senators se v přesilovce snadno prokombinovali do útočného pásma. Rychlá výměna puku vedla ke klíčové přihrávce přes brankoviště na připraveného obránce Norrise, který tam vlastně jako obránce byl jaksi navíc a nečekaně. Norris vystřelil pohotově a Luukkonen se sice stačil fyzicky přetočit na druhou stranu branky, ale jeho soustředění zůstalo daleko v závěsu. Na střelu nestačil adekvátním způsobem zareagovat a škvíru mezi bruslí a tyčkou nedokázal utemovat.
Hned z rozehrání po gólu se Senators opět uchytili v útočném pásmu a Sabres jako by byli opaření. Dlouhá řada obranných polozákroků a herních nedůsledností umožnila Senators zmocnit se kotouče za brankou a zpětná přihrávka před branku (na kterou měl Greig mraky času) našla Josepha. Joseph se sice nacházel v obklíčení tří hráčů Sabres, ale zároveň ho žádný netísnil takovým způsobem, aby neměl klid a prostor pro dorážku zblízka do branky bezmocného Luukkonena.

Je situace s brankáři v Buffalu opravdu tak špatná? 

23. října Sabres povolali z Rochesteru brankáře Devin Cooleyho (26 let, výška 196 cm)

Sabres nemají jedničku, vyzkoušeli 3 brankáře a ani v jednom nenašli jistotu. V utkání proti Devils chytal Comrie až do svého zranění výborně. Konstatovat, že je ale jedničkou by bylo asi předčasné. Brankáři v první řadě předvádí naprosto nevyrovnané výkony. Po výborném výkonu zpravidla následuje hluboký pád provázený množstvím nevynucených chyb, kterými brankáři dobrovolně přispějí soupeři k výhře.

Abych mohl brankáře správně ohodnotit, musel bych je každý den vidět v tréninku. Tuto možnost nemám. Také z utkání mi chybí objemnější vzorek. Nyní to vnímám tak, že každý brankář má dost talentu, ale zároveň je náchylný k některým typům chyb. Brankářům se jich dá vytknout mnoho, čeká je ještě hodně práce a možná ani do kvalit pravidelného startera v NHL prostě nedorostou.

Comriemu vyčítám - horší práci v brankovišti, nedostatečnou intuici při hledání puku v méně přehledných situacích, zpomalenou reakci při umrtvení puku, nedůslednost při práci s hokejkou, nedostatečný odhad při zmenšování střeleckého úhlu a získání viditelnosti

Levimu vyčítám - naprostou absenci organizace obrany, banální chyby z nesoustředění se na hru

Luukkonenovi vyčítám - úděsný nedostatek odhadu pro délku, směr a celkově vhodnost výjezdu z branky pro zmenšení střeleckého úhlu a zvýšení viditelnosti. Konkrétně v jeho případě dosahuje tenhle nedostatek takového rozměru, že soupeřící ofenzíva může na tomto rysu klidně postavit úspěšný zápasový taktický plán. A možná dokonce nejen taktiku ale celou ofenzívní strategii.

Pokud bych se musel nyní, na základě toho, co jsem od brankářů viděl, rozhodnout, koho do brány postavit, neuměl bych si vybrat. Ale rozhodl bych se Comrieho a to z toho důvodu, že mám pocit, že mu hráči Sabres momentálně nejvíce věří.

Silná stránka a slabina: Obrana a obranná hra

Obrana Sabres se nachází trvale pod palbou kritiky. Z mého hlediska dost neoprávněné kritiky. Myslím totiž, že máme dobrou obranu, ne extra nadprůměrnou ale solidní, průměrnou ligovou obranu. Máme v ní mladé perspektivní hráče, kteří dokazují, že mají talent, ale potřebují trochu času. Máme v ní spolehlivé tvrdé zkušené hráče, kteří v každém zápase odvedou své penzum práce. Občas je jejich snažení úspěšnější a občas nikoliv. Máme hříšníky, tedy hráče, kteří mají viditelný potenciál pro herní růst, ale jdou víceméně shodou okolností od průseru k průseru. A máme hráče podivuhodných individuálních schopností, který je rozdílovým hráčem na ledě a v důsledku toho je permanentně vystaven do situací, které musí řešit na hraně rizika ve stylu buď svatba nebo pohřeb. Takže opakovaně předvádí akce nad kterými žasneme a tají se nám dech a zároveň akce nad kterými také žasneme, ale naskakuje nám z toho husí kůže. 

Obraně vyčítám - nedůsledné bránění brankoviště, špatnou organizaci hry před brankářem a často vanilkovou hru u mantinelů - to se týká celé obrany. Další výčitky jsou směrovány individuálně a rád jim věnuji jindy větší prostor.

Něco jiného je ovšem obrana a něco odlišného obranná hra týmu. Brání totiž nejen 3 páry obránců. V moderním hokeji musí bránit všichni. Pominul dokonce i čas geniální herní strategie českých trenérů Kostky a Pitnera, kteří první na světě přišli s bránícím levým křídlem. To je překonáno, dneska se brání celoplošně a zpravidla kromě jednoho hráče se musí po ztrátě puku zapojit do obranné činnosti všichni. Už jen z toho důvodu, že po obráncích se dnes vyžaduje, aby se kromě plnění obranných povinností zapojili i do útoku za účelem překvapení a přečíslení soupeře. A přesně v tomto bodu tkví problém Buffala s obrannou hrou. Transformace útočících hráčů Sabres na hráče plnící obranná zadání dost často vázne.
Z toho vyvěrají některé problémy: nevynucené nebo levné ztráty puku, nevynucené nebo levné ztráty útočného pásma, fatální poziční chyby ve středním pásmu, špatná organizace hry při obsazování soupeře v obranném pásmu, nedůsledné dobruslování soupeře, zbytečná vyloučení z nepřesné nečisté hry způsobné nedostatečným dobruslením. Je jich dlouhá řádka. A pak je tu nedostatečná sebereflexe, z čehož vyvěrá fakt, že hráči stejné chyby opakují pravidelně, jako přes kopírák.

Obrana v datech

Buffalo Sabres dostali celkem 27 gólu a to je 15.-16. místo v lize, což není nijak hrozné.
V průměru obdrží 3 góly za zápas a ani to není žádná tragédie.
Brankáři čelí v průměru 30,3 střelám v jednom utkání, což je opět ligový průměr.

Rezumé: Máme solidní obranu a tým předvádí průměrnou obrannou hru. Nesmíme zapomínat na to, že jejich výsledky jsou přeci jen zkreslené výkonností brankářů. Interakce je tam vzájemná. Můžeme se tedy zamyslet tím směrem, zda výsledky brankářů zhoršuje obrana, či zda výsledky obrany zhoršují brankáři. Já osobně se domnívám, že to v tomto případě není 50na50, ale že nevyrovnané výkony brankářů přeci jen více kazí dobrý obraz defenzívy.

Pokud budeme chtít být za každou cenu optimističtí, můžeme si říci, že máme letos mírně nadprůměrnou obranu a tým odvádí průměrnou obrannou práci.

Neutrální stránka: Hra v přesilovce a oslabení

Přesilovky

Nemá cenu si něco nalhávat, jednou z největších slabin je konverze přesilových her. Sabres zatím vstřelili v početní výhodě jen 3 branky a to je s Washington Capitals nejméně ve východní konferenci. Prvních 6 míst v lize v této statistice přináleží týmům právě z východní konference. Nejlepší jsou Devils (14 branek), Red Wings (12), Rangers (11), Hurricanes a Lightning (po 10). To je markantní a důležitý rozdíl. Sabres využijí početní převahu v 10,7%, Devils v nechutných 42,4%.

Sabres se nedaří, nevychází úplně závěrečná kombinace, chybí tlak do branky, chybí přítomnost hráčů před brankou. Přitom se nedá říci, že by se nepokoušeli o střelbu. Čísla u střeleckých pokusů zdaleka nejsou tak špatná.

Problémem přesilovek jsou také góly, které padnou do nesprávné sítě. Sabres obdrželi jeden gól v počtu 6v5, což ale neřeším, tam se hraje vabank. 2 góly ale dostali 5v4, přičemž jen 9 týmů dostalo 2+ gólů (3 týmy 3 góly)

Největší prostor v přesilovkách dostávají tito hráči (průměrný čas na ledě v přesilovce na utkání):
Dahlin - 3:20, (0 gólů, 3 asistence)
Skinner - 3:17, (1 gól, 0 asistencí)
Thompson - 3:16, (1 gól, 1 asistence)
Tuch - 3:13, (1 gól, 0 asistencí)
Cozens - 3:13, (0 gólů, 2 asistence)
Pětice Dahlin, Skinner, Thompson, Tuch a Cozens je prvním stringem pro přesilovky

Power - 1:47, (nic)
Peterka - 1:46, (nic)
Mittelstadt - 1:46, (nic)
Benson - 1:31, (nic)
Olofsson - 1:14, (nic)
Krebs - 1:12, (nic)

Pětková kombinace těchto šesti hráčů dává dohromady druhý string pro přesilovky. Prozatím je úplně k ničemu.


Oslabení

Hra v oslabení zdobí tým Sabres a je velkou pomocí ve snaze zůstat v utkáních konkurenceschopným. Sabres jsou šestým nejtrestanějším týmem v lize z hlediska obdržených minut.

Úspěšnost přežití oslabení je ale extrémně vysoká - 89,2% a to je opravdu výborný údaj. Jen 5 týmů v celé lize je lepších. Nejlepším týmem v této statistice je divizní rival Boston s dost neuvěřitelnými 97,3%.

Sabres také už dali jeden gól v oslabení. Vstřelil jej Thompson na konci utkání se Senators.

Největší prostor v oslabení dostávají tito hráči (průměrný čas na ledě v oslabení na utkání): 
Johnson - 4:28
Samuelsson - 4:10
Greenway - 3:41
Thompson - 3:05

Toto je první spectým pro oslabení. Na buly chodí Thompson s úspěšností 46,05%. Pokud si prohlédneme jednotlivé hráče této čtveřice, uvědomíme si, že jsou vysocí. Herní prostor, na kterém operují je téměř shodný s prostorem, který dokáže kontrolovat pětice hráčů průměrného vzrůstu. Myslím, že to je jeden ze záměrů, který měli trenéři Sabres, když tento spectým sestavovali.

Druhým spectýmem jsou tito hráči: Power, Girgensons, Okposo, Clifton, do alternace útočníků Tuch, Krebs a alternace do obrany Jokiharju.

Silná stránka a slabina: Mladý tým

Mládí jako slabina
Při kritice Sabres se občas dotýkáme citlivého téma: mládí týmu. Samotný průměr hráčů Buffala není opravdovým problémem. Tady jde o to, jak jsou starší, zkušenější veteráni rozprostřeni v týmu. Pojďme si poslední sestavu Sabres uvést v letech, brzy uvidíte, co mám konkrétně na mysli.

brankář: 
24 let

obrana:
1. 23 let - 23 let = průměr 23 let
2. 20 let - 24 let = průměr 22 let
3. 25 let - 35 let = průměr včetně alter 29 let

útok:
1. 26 let - 26 let - 18 let = průměr 23 let
2. 31 let - 24 let - 21 let = průměr 25 let
3. 25 let - 22 let - 27 let = průměr včetně alter 25,5 let
4. 29 let - 22 let - 35 let = průměr 29 let

Nehráli - v obraně do 3. dvojice 28 let a v útoku do 3. lajny 28 let.

Těžiště zkušenosti v týmu Sabres bohužel není v top řadách, kde bychom potřebovali více než jediného hráče s věkem kolem nebo mírně nad 30 let. Takhle tam máme jen Skinnera a světe div se, je to náš momentálně nejlepší hráč.

Pak  tady máme poziční problémy:
Máme mladé brankáře, jejich průměr je aktuálně 25 let. 
Průměr tvořivé rozehrávky v defenzívě je 23,5 roku.
Průměr klíčových středních útočníků je 23,5 roku.

Buffalo Sabres mají mladý tým nejen celkovým průměrným věkem, ale zároveň mají nejnižší průměrný věk hráčů klíčového výkonnostního jádra. 

Mládí jako silná stránka
Rozbíhá se soutěž a týmy řeší řadu interních problémů. Všímavý fanoušek si některých všimne a jiné přejde bez povšimnutí. Existuje ale jeden problém, kterého se obávají všichni a všichni si ho také přiměřeně všimnou. Nazývá se zranění.


V polovině prosince a hlavně v lednu to začne fungovat spolehlivě jako dobře promazaná výrobní linka. Napříč celou ligou budeme dostávat zprávy, jak hráči padají, množí se zranění, týmy jsou oslabené, potýkají se s marodkou. Letitým oporám se obnovují staré šrámy. Vazy v ramenou, kolenou, loktech, záda, zadní stehenní svaly, to vše si bude říkat o naši pozornost. Nebude výjimkou, že top tým náhle zcela ztratí formu, protože dvě opory si budou muset od hokeje odpočinout, jedna opora oznámí konec kariéry, protože ho bude čekat desátá operace v řadě a bude se chtít vyhnout bolestivému návratu na led.

A přesně v té chvíli je mládí nepopiratelnou, signifikantní výhodou. Mladí nejsou tak pobití, tak opotřebovaní a jejich zdravotní historie se ještě stále vejde do jednich desek formátu A4 a nezabírá celý psací stůl klubového lékaře.

Samozřejmě tato úvaha vychází z obecných principů statistiky a statistika sama o sobě je, jak víme, ošidná a nedá se na ni spolehnout. Dvacetiletému klukovi může zákeřný zákrok vystavit konečnou stejně spolehlivě jako čtyřicetiletému veteránovi. Nicméně pravděpodobnosti fungují v tomto případě sice nikoliv stoprocentně ale přesto docela spolehlivě.

Jakmile se začnou množit zranění, přestanou platit běžné zákonitosti rozběhlé sezóny. Přesýpací hodiny se mohou otočit a v soutěži načne zvrat. Je to stejné, jako byste v karetní hře všechny karty odhodili a dostali do ruky karty nové.

Silná stránka: Okamžitá rezerva do tresholdu

Potěšitelné je, že mají pod čepicí. Obrazně řečeno i, ehm, opět obrazně řečeno. Celkovému stavu financí se budu věnovat jindy, protože to je téma delší, obšírnější a zabere celý jeden článek stejného rozsahu jako je tento.

Buffalo Sabres mají po Chicagu Blackhawks (11,2 mil. USD) největší rezervu proti rozpočtovému stropu. Momentálně činí 8,8 mil. USD. To je hodně v každém americkém sportu, ale o hokeji to platí dvojnásob.

Jen pro upřesnění: Skinner odebírá z letošního capu 9 mil. UDS, což představuje cca 12%, Thompson třeba 7,1 mil. USD, což je necelých 10% a ještě třeba náš nejlepší obránce Dahlin letos vyčerpá z rozpočtu 6 mil. USD čili kolem 8%.

Jinými slovy to znamená, že Sabres mají našetřeno na jednoho vynikajícího hráče, a ještě třeba zbyde. Samozřejmě, vždy je třeba přistupovat k těmto otázkám s rozpočtovou odpovědností, protože po letošní sezóně přijde následující a tam budou na vedení Sabres čekat nové rozpočtové výzvy. Dahlin si odkousne 11 mil. USD, hráči se stanou UFA nebo RFA, ale s tím si budou muset poradit Rob Minter a jeho lidé. My jsme tu od toho, abychom se vzájemně informovali o tom, co dělají a kritizovali něco, čemu sice moc nerozumíme, ale pokaždé vidíme na vlastní oči důsledky. 

Jedním z hráčů, který je v diskuzích zmiňovaný je Patrick Kane. Kaneovi je 34 let a narodil se v Buffalu. Odmalinka byl velkým fanouškem Sabres. Jak jinak. Kane prožil velice úspěšnou kariéru v Chicagu, se kterým získal třikrát Stanley cup. 

Kariéru Kanea jsem osobně bedlivě sledoval. V době nejlepší hráčské formy patřil, jsem o tom přesvědčen, do nevelkého kruhu nejlepších hráčů na světě. 

Podstoupil operaci kyčle. To bývá pro hokejisty náročná operace. Nevíme do jaké formy se po návratu na led bude schopen dostat. 

Sabres mají nyní k dispozici tyto pravé útočníky: Peterka, Thompson,Tuch a Okposo. Byl by Kane pro tým přínosem? Pravděpodobně ano. Když jsem to nadhodil u nás v práci, kde je znalcem světového hokeje deset lidí z deseti, nejčastější protiargumenty byly:

Kane se nevrátí v bývalé formě.
Já: Nevrátí, ale i tak by to pro Sabres byla skvělá věc. Kluk z Buffala, který třikrát vystoupal na hokejový vrchol, končí svou kariéru v městě svého dětství, v klubu svého srdce. Buffalo si Kanea zamiluje a tenhle hráč se předvede v nejlepším světle i mimo led. Přitáhne pozornost a bude týmu dobrým vůdcem, předá mladým hráčům své zkušenosti.

Bude pro tým spíše brzdou.
Já: Ani náhodou. Až na ledě se pozná, jestli ve svých 34 letech už na špičkový hokej nemá. Já jsem přesvědčený, že tak mimořádně Bohem obdařený hráč bude posilou i po třicíctce a po těžkém návratu z operace.

Tým se na něj bude až moc spoléhat. Hráči si řeknou: "teď to není na nás, když tu máme Kanea"
Já: Jistě tak to je a tak to chodí. Jenže celé je to o tom, že pokud se dostane do formy a hráči budou mít tendenci se na Kanea v klíčových okamžicích spoléhat, Kane je tak úžasný hokejista, že ten klíčový okamžik překlopí v náš prospěch. V tom je ten smysl, že to není jen vynikající hráč na papíře, ale také na ledě. Má onen "clutch" a ví, kdy a co od něj tým očekává. On tomu rozumí a pokud tu roli přijme, mohou se na něj spolehnout nejen spoluhráči, ale také kouč. Přesně v tom spočívá jeho výjimečnost.

Kane vždy potřeboval kolem sebe výborné hokejisty, bez nich by nebyl nic
Já: To je pravda, ale tahle pravda má dvě poloviny. Tou první je, že Sabres mu kvalitní spoluhráče dokáží poskytnout. Máme výjimečného obránce a některé prvotřídní útočníky, kteří by byli schopni být vhodnými spoluhráči pro Kanea. Druhá polovina pravdy je ta, že to byl právě sám Kane, který z některých spoluhráčů udělal svými výkony vynikající hokejisty. Z průměrných dělal nadprůměrné, z kvalitních výborné a z výborných elitní.

Kane by do posranýho Buffala nešel ani náhodou
Já: Co to je za nesmysl? Kane pochází z Buffala a svoje rodné město miluje. A z hlediska hokejové výkonnosti není Buffalo vůbec špatná adresa. Tým je na vzestupu, je mladý a má velkou perspektivu. Kane mu může pomoci a Buffalo zase může pomoci Kaneovi, pokud by po nějakou dobu jeho výkonnost zaostávala za očekáváními. Buffalo by se od něj neodvrátilo, na to ho mají ve městě fanoušci příliš rádi.

Kane může být příliš drahý a Chicago má více peněz
Já: To jsou dva argumenty v jednom tvrzení. V první řadě - Chicago už o Kanea nemá zájem, takže Kane se do Chicaga nevrátí.
Buffalo peníze má, jestli bude ochotno investovat hodně do Kanea nevíme, ale to je spíše otázka délky garantovaného kontraktu než výše kontraktu. A Buffalo bude schopno ostatní minimálně dorovnat. 
Umíte si představit, že by Kaneův agent Pat Brisson přišel za Kanem a řekl: "Buffalo dorovnalo nejlepší nabídku, ale nevím, jestli by se ti do Buffala chtělo" a že by Kane odpověděl: "No, asi ne, podmínky jsou to slušný, ovšem je to Buffalo, takže nic, domluv to s někým jiným."?

Co si od Kanea slibujete?
Já: Převzetí vůdčí role po boku kapitána Okposa. Nikdy nezapomenu na mistrovství světa v Praze, kam nechtěli přijet žádní američtí top hráči. Až do okamžiku, kdy Patrick Kane ohlásil, že on pojede a jako kapitán tým povede. Přesně v ten moment všichni nejlepší hráči stáhli své omluvenky a nabídli své služby.
V týmech NHL už dávno drtivě nedominují svým počtem hráči Kanady. V sezóně 1970 nebo tak nějak kolem těch let byl v týmu Sabres jen jeden Američan a jinak tam byli pouze Kanaďané. Dnes je situace jiná. V týmu je 8 amerických hráčů a ti by se na ledě nechali pro Kanea přizabít.

Z jednoho staršího článku jsem si vypůjčil závěrečnou myšlenku, protože sám bych ji tak hezky asi nezformuloval. S autorem, Brevin Monroem jsem zajedno:
The Sabres have the cap space and young core that makes bringing in a Cup-winning veteran and all-time great a tremendous idea. It's going to come down to whether or not Buffalo wants to pull the trigger on bringing in a hometown kid who was a diehard fan of the franchise growing up, who also happens to be one of the best players in NHL history. If there was ever a time to bring Kane to the Sabres, it's now.


Na závěr, zkuste mi poslat vaše myšlenky na věci, které jsem tady napsal. Abyste to měli snazší a pohodlnější, zformuloval jsem několik otázek:

1) Kolik z následujícíh 5 utkání Sabres vyhrají?
2) Kterého z našich 4 brankářů byste nyní vy postavili (v případě pokud by Comrie byl zdravý) do utkání, které by mělo rozhodnout o postupu do PO?
3) Kolik byste nabídli Kaneovi? Napište tým, ve kterém podle vás Kane bude hrát po návratu na led.