Six points under

27.12.2023

Sabres ztrácí na poslední postupové místo do play-offs šest bodů. Je to hodně nebo málo? Ještě není odehrána ani polovina řádné sezóny. Nicméně Six poits under před půlkou sezóny se může změnit na celosezónní Six feet under.
Je vše ztraceno? Ani náhodou!

Změny v bodové mase

Sabres nyní ztrácí na poslední postupové místo v konferenci 7 bodů. To není nepřekonatelná překážka. Jak jsme si ale už řekli minule, tato ztráta není nijak důležitá. Reálná ztráta na postupovou pozici se v takovémto případě vyjadřuje pomocí tzv. bodové masy.

Pro vyjádření bodové masy se v případě dvou(tří)bodového systému dá pochopitelně nalézt zcela snadno dokonale sofistikovaný model. A my si ho také budeme s ubývajícím počtem zbývajících zápasů řádné herní sezóny vylepšovat. Jelikož ještě není odehrána ani polovina rozpisu, zcela postačí základní model, ve kterém se bere v potaz tato rovnice: neodehraný zápas (GIH) = jeden bod. Ohled se také nebere na vzájemné zápasy, protože je jich jednoduše moc.

Často se setkávám s dotazem, zda nestačí uvádět PCT (Winning Percentage) a zda to bodová masa zbytečně nekomplikuje. Jistě že ne. V tabulkách NHL se PCT ani neuvádí (na rozdíl od MLB nebo NBA). Při třetím bodu navíc a značné nevyrovnanosti konferencí potřebujeme jiný parametr než PCT.

Jaká je tedy aktuální bodová masa ztráty na PO prostřednictím WiCa? 
Pozitivní je, že Philadelphia i Washington jsou na jedné úrovni +11 bodů . Máme tedy dvě želízka v ohni.

Washington +11
Tampa Bay +7
New Jersey +9
Pittsburgh +7
Detroit +5
Montreal +5
Ottawa 0
--------------------
celkem 6 týmů +44 bodů

Jak se bodová masa pro Buffalo vyvíjela během sezóny:

po 9 zápasech (při bilanci 4-5):   6/+12

po 16 zápasech (při +bilanci 3-3-1):  5/+10 

po 26 zápasech (při +bilanci 3-6-1):  7/+39

po 36 zápasech (při +bilanci 4-4-2):  6/+44

Bodová masa se za posledních 10 zápasů zvýšila o +5 bodů, ačkoliv bilanci měli Sabres dokonale vyrovnanou: 4-4-2

Vítězné série

Sabres si nyní nutně potřebují připsat vítězné série. Pět vyhraných zápasů v řadě by udělalo pohled na tabulku snesitelnější, ačkoliv by bodová masa klesla třeba jen o 15 až 20 bodů.

Je tento tým schopen proryvu v tabulce?

Od začátku sezóny se Sabres ani jednou nepodařilo vyhrát dva zápasy za sebou!
Bohužel, to je více než alarmující, reálně je to průser.

Jak jsou na tom jiné týmy v konferenci? Jaké mají nejdelší série vítězných zápasů?

Boston Bruins - 6W, 2x 3W, 2x 2W
Florida Panthers - 5W, 3W, 4x 2W
Toronto Maple Leafs - 4W, 3W, 3x 2W
New York Rangers - 6W, 4W, 4x 3W, 2W
Carolina Hurricanes - 3W, 6x 2W
New York Islanders - 4W, 3W, 3x 2W
Philadelphia Flyers - 5W, 4W, 3W, 2W
Washington Capitals - 5W, 2x 3W, 2x 2W
Tampa Bay Lightning - 2x 3W, 2x 2W
New Jersey Devils - 3x 3W, 3x 2W
Pittsburgh Penguins - 5W, 3x 2W 
Detroit Red Wings - 5W, 2x 3W
Montreal Canadiens - 5x 2W
Buffalo Sabres - žádná série
Columbus Blue Jackets - 2x 2W
Ottawa Senators - 2x 3W, 2x 2W

Ani v západní konferenci už není žádný tým (včetně San Jose Sharks, Chicago Blackhawks či Anaheim Ducks), který by si nepřipsal alespoň jednu kratičkou vítěznou sérii.

Řeknu vám - docela neuvěřitelný pohled, protože tohle už nabírá rozměrů úplné statistické anomálie.

Jak tedy můžeme uvěřit, že pokud Sabres za bezmála polovinu soutěže nedokázali vyhrát dva zápasy za sebou, budou schopni si zajistit ve druhé polovině řádné sezóny takové výsledky, aby se vítěznými sériemi jen hemžily?

Odpověď je tady: Loni se jim to podařilo, takže možné to je. Letos hrají hluboce pod své možnosti a mají velké výpadky ve výkonnosti, takže je to zároveň nepravděpodobné.

Dobrou zprávou je, že se blíží období zápasů se soupeři, které by teoreticky Sabres mohli porážet na pravidelné bázi.

Příštích 10 zápasů:

vsColumbus 
@Ottawa
@Montreal
@Pittsburgh
vsSeattle
vsOttawa
vsVancouver
vsSan Jose
vsChicago
vsTampa Bay

Z těchto 10 utkání Sabres potřebují 16 bodů.
Pokud Sabres nestáhnou bodovou masu po následující sérii 10 zápasů pod +40 bodů, situace nebude kritická (kritická je právě nyní), bude vyžadovat asistenci nefalšovaného zázraku. 

Postupové šance

Nemá cenu si nic nalhávat. Postupové šance převedené do čísel jsou pro většinu fanoušků demoralizující. Lehce nás to šine nejprve z pozice realisty do pozice optimisty, pak do pozice nezřízeného optimisty a nakonec blázna.

Tým je VŽDY tak silný, jaké má výsledky. Jasně, beru v potaz, že Sabres měli zraněné hráče a marodka se může úplně vyprázdnit. Sabres mají mladý tým a za chodu mladí hráči získávají zkušenosti, které mohou v druhé polovině soutěže začít zúročovat. Poměry v lize se mohou změnit a herní krize mohou dopadnout také na soupeře. Může přijít pozitivní impuls v hráčských výměnách, nebo již zmiňovaný impuls výměny kouče či trenérů. Tým může nakopnout obleva v obtížnosti zápasové schedule. Rozchytat se mohou brankáři, kteří se zatím většinou nedokáží vyvarovat fatálních pochybení. Začít fungovat může obrana, či spíše obranná hra. Může se zlepšit střelecká produktivita. Zvýšit se může sehranost útoků, pokud se ustálí sestava. To může přinést pozitivní výsledky ve hře spectýmů. 

Nic z výše zmíněného nemusíme brát v této části sezóny jako zázrak, všechno to jsou reálné věci. Nemusíme mít žádné výčitky svědomí z toho, že bychom požadovali něco nestandardního, nějakou nerealizovatelnou věc. Jen potřebujeme, aby se tým stal silnějším už nyní. 

Pokud se tak nestane do 50 odehraných zápasů, budeme potřebovat zázrak, nic míň. Přičemž zázrak nebude spočívat v bodové nedostupnosti (liga bude nadále vyrovnaná) ale v nereálnosti výkonnostního vzepětí.

O deset zápasů později může být zázrak málo.

Víte proč? Odpověď je nasnadě:
Úplně stejné, nebo alespoň z větší části podobné, plány mají i všechny ostatní týmy, které jsou aktuálně před námi.

Naše postupové šance klesly statisticky pod 10%.

Můžeme se cítit dotčeni a můžeme se navzájem přesvědčovat se o tom, že čísla jsou jen čísla a tým je mnohem silnější, než co čísla ukazují.

Je ale úplně jedno, jaký k tomu zaujmeme postoj. Čísla nás nechtějí poškodit, hrají fér, stojí si na svém a odprostily se od subjektivních vlivů, ve skutečnosti se s námi nepřou, nepředstavují žádný důkaz toho, že náš tým stojí za hovno. Čísla jsou pomůcka. Nic víc.

Zbývajících 90% musí obstarat tým na ledě. Co se musí změnit? Trend, Sabres musí začít vyhrávat. K tomu potřebují kvalitní výkony, vystavěné na ..........atd., atd., atd.

Držme palce, Let´s go, Buffalo!

Slávek Jindra